Третє щеплення проти ковіду. Яка різниця між бустерною та додатковою дозою та як їх отримати в Україні
В Україні дозволили вводити додаткову (третю) дозу вакцини проти COVID—19. Пояснюємо, навіщо потрібна додаткова доза, чим вона відрізняється від бустерної, а також — хто зможе її отримати й коли.
Навіщо потрібні додаткові та бустерні дози?
Вони краще захищають організм від ковіду, адже з часом ефективність вакцин може знижуватися. Наприклад, ефективність захисту вакцини Pfizer від інфікування ковідом за шість місяців після щеплення другою дозою знижується до 47%. А втім, захист від госпіталізації залишається досить високим — 93%.
Національна технічна група експертів з імунопрофілактики (НТГЕІ) ще у жовтні рекомендувала МОЗу почати вводити додаткові й бустерні дози певним категоріям населення.
У чому полягає різниця між «бустерною» та «додатковою» дозами?
Ревакцинальну (бустерну) дозу вводять, щоб посилити імунну відповідь/ефективність вакцини, яка з часом знижується. Натомість додаткову вводять для кращого захисту людей, які через стан свого здоров’я мають нижчу ефективність вакцин порівняно з іншими: наприклад, імуноскомпроментованим особам — тобто пацієнтам з онкозахворюваннями, тим, хто має серйозні проблеми з імунітетом чи імунодефіцити, а також людям, які отримують препарати, що пригнічують імунну відповідь.
Кому потрібна додаткова вакцинація?
Поки що в Україні планують запровадити додаткову дозу для людей, які:
- вживають певні імуносупресивні препарати;
- мають ВІЛ/СНІД;
- хворіють на рак;
- є пацієнтами з трансплантованими органами;
- мають спадкові захворювання, які впливають на імунну систему — наприклад, вроджену недостатність імуноглобуліну A.
Крім того, НТГЕІ також рекомендує щепити додатковою дозою людей віком від 60 років, які перед цим вакцинувалися препаратом CoronaVac. Їм можна вводити й вакцину, вироблену на іншій платформі — зокрема мРНК.
Ревакцинальну (бустерну) дозу НТГЕІ також радить вводити людям, які включені до групи ризику за професійною ознакою: медикам, працівникам будинків інтернатного типу тощо. Її слід робити щонайменше за 6 місяців після первинної вакцинації проти COVID-19. Таким людям під час вибору вакцини варто надавати перевагу препаратам на платформі мРНК.
Однак наразі МОЗ ухвалило рішення лише щодо введення додаткової дози імуноскомпроментованим пацієнтам. Раніше міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко зазначав, що бустерна доза може стати доступною в Україні з січня-лютого 2022 року.
Як отримати додаткову дозу?
Щоб отримати третю дозу вакцини, потрібно звернутися до сімейного або профільного лікаря. Він має видати направлення у довільній формі.
Отримати додаткову дозу можна буде в найближчому пункті вакцинації. Лікар вакцинальної бригади має внести дані про введення додаткової дози до електронної системи охорони здоров'я як третю дозу. Проте дія документа про вакцинацію не буде продовжуватися — документ чинний лише упродовж 365 діб від дня введення другої дози.
Зробити третє щеплення можна за 28-90 днів після другої дози — без огляду на те, яким препаратом ви вакцинувалися раніше. А втім, як нам зазначили у міністерстві, навіть якщо людина отримала другу дозу раніше зазначеного інтервалу — вона все одно може прийти на третє щеплення.
А як щодо інших країн?
Через стрімке поширення «Омікрону» у Великобританії планують до кінця грудня масово провакцинувати третьою дозою доросле населення віком від 18 років. У Німеччині новий канцлер Олаф Шольц поставив завдання: зробити 30 мільйонів бустерних щеплень до Нового року (станом на 2 грудня провели понад 11 мільйонів).
Ізраїль ще влітку почав вводити третю дозу дорослим з імунодефіцитом, а вже у серпні дозволив отримати бустерну дозу всім громадянам, старшим за 12 років. А Канада у листопаді дозволила за 6 місяців після завершення повного курсу вакцинації вводити третю дозу Pfizer усім дорослим.
Бразилія також зробила ревакцинацію доступною для всіх дорослих старше 18 років; у Італії третю дозу спершу вводили людям старше 60 років, однак уже з 1 грудня межу спустили до 40 років. Угорщина була першою європейською країною, що запровадила ревакцинацію: там це зробили ще в серпні — після дослідження, яке показало, що китайська вакцина Sinopharm не забезпечує надійного захисту для літніх людей.
У Франції люди старше 65 років мають право на третю дозу ще з вересня; ті ж, кому більше 50 — від початку грудня. Президент Еммануель Макрон раніше заявляв, що від середини грудня літні люди будуть зобов’язані надавати довідки про щеплення третьою дозою, щоб підтвердити свій медичний квиток з доступом до транспорту та інших громадських місць.
А Південна Корея у жовтні почала ревакцинацинувати літніх людей, людей з ослабленим імунітетом і тих, хто працює в умовах підвищеного ризику — наприклад, у геріатричних пансіонатах.