Трилер у консульстві: що означає ймовірне вбивство саудівського журналіста
ОНОВЛЕННЯ: 20 жовтня влада Саудівської Аравії визнала, що журналіст The Washington Post Джамаль Хашогджі загинув унаслідок сварки в консульстві Саудівської Аравії в Стамбулі.
Один із найвідоміших журналістів Саудівської Аравії Джамаль Хашогджі 2 жовтня зайшов до будівлі консульства цієї країни в Стамбулі й не повернувся. Влада Туреччини твердить, що журналіста вбили в будівлі диппредставництва. Саудівська Аравія це заперечує. Розслідувати долю журналіста закликають США, Велика Британія та ООН. Що відомо про справу Джамаля Хашогджі та які наслідки це може мати?
«Чорна діра» в консульстві
Журналіст Джамаль Хашогджі 2 жовтня по обіді зайшов до будівлі консульства Саудівської Аравії в Стамбулі. Там він мав отримати документи, щоб завершити процес розлучення. На вулиці чекала його дівчина — турецька громадянка Хатісе Ченгіз. Джамаль підозрював недобре, коли йшов до консульства, тому залишив їй номер радника турецького президента Реджепа Ердогана, попросивши зателефонувати йому, якщо він довго не виходитиме. Так і не дочекавшись Джамаля, ввечері Хатісе набрала номер.
У понеділок, 8 жовтня, ця історія стала публічною. Туреччина офіційно звинуватила Саудівську Аравію в убивстві Джамаля Хашогджі. В Анкарі заявили: є докази того, що журналіста вбили в будівлі саудівського консульства, а відтак вивезли тіло в автомобілях з дипломатичними номерами.
В саудівській столиці Ер-Ріяді звинувачення відкинули, відповівши, що Хашогджі залишив будівлю консульства «за кілька хвилин або годину» після того, як зайшов. Утім, жодна з камер спостереження, розташованих навколо будівлі консульства, цього не зафіксувала — є лише відео, як він заходив. «Якби пролетіла птаха, муха чи навіть комар, системи (відеоспостереження — ред.) зафіксували б це. У них найсучасніші технології», — заявив про оснащення саудівського консульства президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган.
Туреччина вимагає дозволу обшукати будівлю консульства — саудівська влада начебто погодилася на це, але наразі тягне час і не пускає слідчих на територію. Обшукати хочуть й автомобілі диппредставництва та резиденцію консула Саудівської Аравії, розташовану неподалік.
Підозрілі автівки
У середу, 10 жовтня, турецький телеканал TRT World оприлюднив відео з камер спостереження в аеропорту Стамбула. На ньому, твердять турки, зафіксовано, як до країни прибувають агенти саудівської розвідки, які здійснили спецоперацію з убивства Хашогджі. Є також відео приватних літаків, якими вони прибули з Ер-Ріяда до Стамбула 2 жовтня і повернулися 3-го. Турецька газета Sabah опублікувала імена 15 саудівських розвідників. Серед них — експерт-патологоанатом.
Хронологія подій, яку подають турецькі медіа, вказує: після прибуття до Стамбула агенти заселилися в готель неподалік консульства. О 12:13, за годину до появи Джамаля Хашогджі, до будівлі під’їхало кілька автомобілів з дипломатичними номерами. Ті самі автівки поїхали геть о 15:08 — до резиденції саудівського консула. В Анкарі підозрюють: у цих авто були спецагенти, які вбили журналіста, а відтак вивезли розчленоване тіло. За інформацією Washington Post, у матеріалах слідства також є аудіозапис моменту вбивства.
Хто такий Джамаль Хашогджі
59-річний журналіст довгий час працював у головних саудівських медіа — газетах Al-Watan і Al Hayat, а також очолював один з телеканалів. У минулому був близьким до влади, працював радником саудівських посадовців. Утім, з часом Хашогджі став критичнішим щодо уряду. Його відсторонили від роботи в газеті Al Hayat після кількох жорстких публікацій.
З осені 2017 року Хашогджі жив у Сполучених Штатах, де писав колонки для газети Washington Post (тепер редакція розслідує його зникнення). Хашогджі кілька разів заявляв, що не планує повертатися до Саудівської Аравії, адже не почувається там у безпеці. За словами друзів, в останні роки він отримував пропозиції співпрацювати з саудівською владою, однак відхиляв їх — не вірив, що в Ер-Ріяді виконають обіцянки.
Водночас Хашогджі складно назвати опозиціонером. Він не був ні радикальним ісламістом, ні революціонером, не закликав до зміни устрою Саудівської Аравії чи насилля. Саме тому його ймовірне вбивство шокувало багатьох.
Саудівська Аравія — монархія, влада в країні зосереджена в руках керівної династії. У країні чималі проблеми зі свободою слова та правами людини. Тих, хто висловлюється критично щодо влади, заарештовують, а саудівських дисидентів нерідко викрадають навіть із-за кордону. Новий кронпринц Мухамед бін Салман проголосив курс на модернізацію країни (зокрема, надав жінкам право водити авто), донедавна його з ентузіазмом приймали на Заході. Країна живе завдяки прибуткам від продажу нафти та є одним з головних союзників США на Близькому Сході.
Роль США
Насправді Хашогджі планували викрасти й доправити до Саудівської Аравії, однак щось пішло не так і його вбили. Цю версію газеті Washington Post озвучив колишній співробітник американської розвідки, який побажав залишитися анонімним. США мають записи розмов саудівських посадовців, які обговорюють завдання кронпринца Мухамеда бін Салмана заманити Хашогджі на батьківщину й затримати. За американськими законами, як резидента США Хашогджі повинні були попередити про загрозу життю. Та чи зробили це — в адміністрації Трампа не прокоментували.
Сам президент США на початку тижня заявляв, що йому нічого не відомо про долю журналіста. А вже в середу пообіцяв «докопатися до правди». «Ми не можемо дозволити, щоб таке траплялося з журналістами, з будь-ким, — заявив Дональд Трамп. — Ми вимагаємо всього. Ми хочемо дізнатися, що там відбувається».
Тим часом у Сенаті наростає невдоволення. Представники і республіканців, і демократів закликали Трампа накласти санкції на саудівських чиновників, причетних до зникнення Хашогджі, включно з лідерами країни.
Радник Трампа з питань національної безпеки Джон Болтон і старший радник Джаред Кушнер спілкувалися з саудівським кронпринцом Мухамедом бін Салманом телефоном, однак відповіді про долю Хашогджі не отримали. Саме за часів президентства Трампа США зблизилися з Саудівською Аравією, а Кушнер має особисті теплі взаємини з бін Салманом. Тиснути на нього означає піти на конфлікт із Саудівською Аравією — однією з головних країн-союзниць США на Близькому Сході. У Вашингтоні стоять перед дилемою: як відреагувати на кричуще вбивство журналіста, якщо воно підтвердиться, водночас зберігши взаємини?
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Танці, нафта і стволи – чому Трамп першою відвідав Саудівську деспотію
Підтримка США дуже важлива для Саудівської Аравії, в якої чимало недругів на Близькому Сході. Вона бере участь у війнах в Сирії та Ємені, змагається з Іраном за вплив у регіоні та має тривалий конфлікт з Катаром.
Зникнення Хашогджі остаточно поховало взаємини з Туреччиною. На волосині й реформаторський імідж Мухамеда бін Салмана, ще донедавна бажаного гостя у Вашингтоні. Поки саудівська влада відмовчується щодо того, що насправді трапилося з Джамалем Хашогджі, але з кожним днем робити це їй дедалі складніше.
Редактори: Юлія Банкова, Роман Батькович
Фоторедакторка: Вікторія Курчинська