Літній чи зимовий? Чому від переведення годинників більше шкоди, ніж користі
Ще у березні Верховна Рада провалила голосування за законопроєкт, який мав скасувати в Україні перехід із зимового часу на літній і навпаки. Якщо депутати його підтримають, то країна не буде переводити годинники двічі на рік — восени та навесні. Натомість упродовж усього року країна жила б одним часом — зимовим. Пояснюємо, навіщо існує практика переведення годинників і як вона впливає на наше здоров’я.
Заради економії електроенергії...
Ідея переведення годинників на літній час покликана більш раціонально використовувати денне світло. Наскільки відомо, вперше її запропонував відомий науковець та один із засновників США Бенджамін Франклін. Але широко втілювати її почали вже у XX столітті.
Один з головних аргументів на її користь — заощадження електроенергії. Період людської активності переважно збігається зі світловим днем, тому немає потреби зайвий раз вмикати штучне освітлення і втрачати електроенергію.
Навіть якщо сто років тому, коли країни почали запроваджувати перехід на літній час, такі аргументи справді мали вагу, то зараз багато чого змінилося. Включно із самими освітлювальними приладами, і стилем нашого життя.
…яка виявляється дуже скромною
У 2017 році чеські дослідники провели метааналіз робіт, присвячених тому, як перехід на літній час впливає на використання електроенергії. Метааналіз особливий тим, що він узагальнює результати різних дослідників і дає більш надійний результат, ніж кожне окреме дослідження.
На основі цього метааналізу з’ясувалося, що переведення годинників дозволяє заощадити лише 0,34% електроенергії. Справді, дуже скромна цифра.
На момент виходу дослідження 77 країн та регіонів, де мешкають близько 1,5 мільярда людей, практикували перехід на літній час. Це насамперед Європа та Північна Америка.
Джетлаг без перельоту
А ось із погляду біології та медицини переведення стрілок годинників — це проблема. У найкращому разі це незручно, а в гіршому — може мати дуже серйозні наслідки.
Переведення стрілок годинника — це щось дуже подібне до джетлагу, коли ми за допомогою літака швидко переміщуємося в інший часовий пояс планети.
У цьому випадку, на щастя, йдеться про сусідній пояс. Тому «переліт», який двічі на рік переживають люди в Україні та інших країнах, це не такий важкий для організму, як справжній переліт з Києва до Нью-Йорка. Але наш біологічний годинник все одно зіб’ється, і може знадобитися кілька днів, щоб він підлаштувався.
Для здорової людини, найімовірніше, на цьому наслідки від переведення стрілок вичерпаються. Але для людей зі слабким здоров’ям усе може бути значно гірше.
Цілий спектр хвороб
Негативний ефект переведення годинникових стрілок стає наочним, якщо поглянути на статистику.
Так, минулого року вийшла публікація міжнародної групи дослідників, які з’ясовували, як запровадження літнього часу впливає на частотність різних захворювань. Для цього вони проаналізували дані про більше як півтораста мільйонів людей зі США і Швеції.
Виявилося, що є чотири великі групи захворювань, чи краще сказати — проблем медичного характеру, які справді залежать від переведення годинників. Це серцево-судинні захворювання (наприклад, серцеві напади), різноманітні травми, психічні розлади, а також, захворювання, пов’язані з імунною системою, — наприклад, неінфекційний ентерит і коліт. Для деяких хвороб переведення стрілок спричиняє стрибок статистики захворювання аж на 10%.
Автори порахували, що з кожним переходом на літній час (він вважається шкідливішим за осіннє переведення годинників) лише в США пов’язано 150 тисяч різних випадків захворювання. А загалом по світу таких випадків має бути 880 тисяч.
Інфаркти
Ціла низка досліджень присвячений тому, як переведення годинників впливає на серцево-судинні захворювання. В одному з них американські дослідники з’ясували, що в понеділок, наступного дня після весняного переведення годинників, кількість інфарктів міокарду зростає аж на 24%.
Щоправда, якщо порахувати за весь тиждень після переведення стрілок, то ніякого підвищення немає. Тобто, відбувається ніби перерозподіл інфарктів між днями.
Подібним чином після осіннього переведення годинників у вівторок фіксується на 21% менше інфарктів, але в цілому за тиждень їхнє число лишається без змін.
Інсульти
В іншому дослідженні, що проводилося у Фінляндії, науковці з’ясували, що в перші два дні після переведення годинників рівень ішемічних інсультів (найчастіший із двох видів інсультів) зростає на 8%, а після цього повертається до попереднього рівня.
У людей, хворих на рак, імовірність інсульту після переведення годинників зростала на 25%, а загалом у людей, старших за 65 років, — на 20%. Водночас рівень смертності у госпіталізованих пацієнтів упродовж першого тижня після переведення годинників не збільшувався.
Більше ДТП і травм
Кілька років тому іспанські дослідники проаналізували статистику дорожньо-транспортних пригод у своїй країні, щоб з’ясувати, чи впливає переведення годинника на смертність на дорогах.
Вони виявили, що в період з 1990 по 2014 рік в середньому за день на дорогах гинуло 3,5 людини. Звісно, що реальні цифри в окремий день могли сильно відрізнятися – від нуля до 33 людей.
Виявилося, що в понеділок – наступного дня після переведення годинників весною — в середньому гинуло 4,3 людини, тобто більше за середньоденний показник. Але упродовж наступних трьох днів рівень смертності падав нижче середнього.
Подібна картина спостерігається восени після переведення годинників, хоча виражена вона слабкіше. За розрахунками науковців, упродовж 24 років, охоплених їхнім дослідженням, в країні через переведення годинників на дорогах додатково померло близько 40 людей.
Інші дослідження показують, що працівники на виробництві травмуються частіше й сильніше у перший робочий день тижня, якщо вночі вони спали на годину менше через перехід на літній час.