Туреччина підштовхнула союзників по НАТО до пом'якшення позиції щодо затримання Протасевича — ЗМІ
Туреччина підштовхнула союзників у НАТО до пом'якшення офіційної позиції щодо екстреної посадки літака у Мінську, після якої затримали засновника опозиційного Telegram—каналу NEXTA Романа Протасевича.
Про це повідомляє Reuters із посиланням на двох дипломатів, ознайомлених із цим питанням.
Видання зазначає, що 26 травня 30 країн-членів НАТО оприлюднили заяву, у якій засудили екстрену посадку літака Ryanair з метою арешту Протасевича. Однак у цій заяві не згадували про жодні каральні заходи, на яких наполягали країни Балтії та Польща.
Крім цього, заява була менш різкою, ніж слова генерального секретаря НАТО Йенса Столтенберга. Він назвав екстрену посадку літака в Мінську «державним викраденням».
За словами співрозмовників Reuters, Туреччина наполягала на тому, щоб заява НАТО не містила згадок про нові санкції Заходу проти Білорусі. Дипломати розповіли, що із заяви також видалили формулювання щодо можливого припинення співпраці НАТО з Білоруссю.
Reuters пише, що мотиви Туреччини не зовсім зрозумілі. Однак за словами дипломатів, Анкара, ймовірно, намагається зберегти зв'язки з Росією, а також підтримувати економічні відносини з Білоруссю за допомогою авіакомпанії Turkish Airlines, яка виконує щоденні рейси до Мінська.
Ще однією версією таких дій Туреччини є те, що країна прагне приймати російських туристів цього літа.
Також цю ситуацію Reuters прокоментував ще один, третій дипломат. Він сказав, що Анкара намагалася змусити своїх союзників у НАТО узгодити заяву, яка відрізняється від позиції Європейського Союзу, де є значно більше конкретики щодо санкцій.
Зокрема, Європейська рада ухвалила політичне рішення заборонити білоруським авіакомпаніям використовувати повітряний простір та аеропорти ЄС, а також закликала авіакомпанії уникати Білорусі.
Зазначимо, що рішення, ухвалені Європейською радою (тобто зібранням лідерів країн-членів ЄС), не набувають одразу чинності. Їх повинна затвердити Рада Європейського Союзу (зібрання урядових представників країн-членів ЄС та євроінституцій).
Перехоплення літака й затримання Протасевича
23 травня в Мінську затримали Романа Протасевича — білоруського опозиціонера й співзасновника опозиційного Telegram-каналу NEXTA, який білоруський режим визнав екстремістським.
Протасевич перебував на літаку Ryanair, який прямував з Афін до Вільнюса. Останнім часом він жив у Вільнюсі й був у команді лідерки білоруської опозиції Світлани Тіхановської.
Під час прольоту над територією Білорусі тамтешні диспетчери повідомили про ймовірне мінування борту. Літак у супроводі винищувача сів в аеропорту Мінська. Там під час повторного огляду пасажирів затримали Протасевича, а також його дівчину, громадянку Росії Софію Сапегу. Її заарештували на два місяці за звинуваченнями в кримінальних правопорушеннях.
Вимушену посадку літака й затримання Протасевича засудили європейські політики, США й Україна. Країни ЄС і Велика Британія вирішили закрити своє небо для білоруських літаків. Україна припинила авіасполучення з Білоруссю з 26 травня.