У 2020 році імпорт із Росії до України скоротився більш як на третину, з країн СНД — на 29%

У 2020 році імпорт із Росії до України скоротився на 35%. Тепер у структурі нашого імпорту частка РФ становить усього 8,4%.

Про це повідомив заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства й торговий представник України Тарас Качка.

Так, з країн Співдружність Незалежних Держав — міжнародна організація, до якої входить 9 пострадянських країнСНД у 2020 році імпорт скоротився на 29%. Тепер Співдружність має в структурі нашого імпорту 15,6%. Водночас у структурі нашого експорту СНД має лише 12,1%, зокрема Росія — 5,5%.

В інші країни світу (поза СНД) експорт майже не скоротився, а ось імпорт зменшився на 6,2%. Наразі 40,7% торгового обороту України припадає на Європейський Союз. Попри скорочення імпорту на 6,2% та експорту на 11,3%, ЄС залишається з найбільшою часткою в структурі української торгівлі.

У 2020 році значно зріс експорт до Китаю — на 98%. Тепер Китай має в структурі нашої торгівлі більшу частку, ніж увесь СНД: 14,5% експорту та 15,4% імпорту.

Частка США залишилася незмінною: 3,8% торгівлі, 2,0% експорту та 5,5% імпорту. Частка торгівлі з Туреччиною зросла на 0,2% — тепер вона становить 4,7%.

Чому імпорт скоротився та чи може це бути добре?

Як пояснив hromadske старший економіст аналітичної організації CASE-Україна Володимир Дубровський, під час карантину експортні галузі в Україні продовжували працювати, а от закриті крамниці суттєво зменшили попит на імпортну продукцію.

Скорочення імпорту — це погана новина для уряду, адже найбільшим наповнювачем державної скарбниці є саме податок на додану вартість, який сплачується із ввезених на територію України товарів (ПДВ з імпорту приносить кожну третю гривню доходів бюджету). Отже, що меншими є обсяги імпорту, то менше грошей до бюджету збирає уряд.

Проте, як зазначив голова департаменту макроекономічних досліджень групи компаній ICU Сергій Ніколайчук, більше експорту, ніж імпорту, вигідне гривні, адже це означає, що економіка втрачає менше іноземної валюти на торгівлі.