У «Борисполі» затримали співзасновника ініціативи «Хто замовив Катю Гандзюк?»

В аеропорту «Бориспіль» прикордонники та поліція затримали і через деякий час відпустили співзасновника ініціативи «Хто замовив Катю Гандзюк?» та керівника громадської організації «Речовий доказ» Назарія Кравченка. Він повертався з акції біля ймовірного будинку міністра внутрішніх справ Арсена Авакова в Італії.

Про це Кравченко розповів у коментарі Громадському.

«Я повертався з акції. На паспортному контролі дівчинка сказала зачекати і по рації передала: «В мене висвітилось два індекси». До мене підійшли люди, сказали: «Давайте відійдемо, ви не проходите». Прийшли якісь представники поліції, прикордонники і почали проводити обшук. Прикордонники мене запитували «Хто ти такий і чому такий кіпіш?», — сказав він.

Активіст зазначив, що поліцейський хотів, аби він включив відео, зняте під час акції біля будинку Авакова в Італії, але Кравченко відмовився це робити.

«Ми трохи з ним посперечалися щодо доступу до інформації на камері і телефоні, потім вони ще кілька разів все ретельно переобшукували і відпустили», — розповів він.

На сторінці ГО «Речовий доказ» повідомляється, що члени організації влаштували акцію біля будинку Авакова в італійському муніципалітеті Сан Феліче Чірчео у регіоні Лаціо, про який раніше повідомляли «Наші гроші». Учасники акції хотіли привернути увагу до нападів на журналістів та активістів в Україні.

«На паркан розкішного маєтку нанесли прізвища та дати народження і смерті Катерини Гандзюк, Олександра Музичка, Павла Шеремета та Ірини Ноздровської. Саме за час каденції Арсена Авакова вбили цих людей. 40 фотографій постраждалих активістів зі списку Катерини Гандзюк також нагадали міністру про те, що завдяки свавіллю та умисній бездіяльності системи Нацполіції в Україні проти громадських активістів розгорнувся справжній терор», — йдеться у повідомленні.

Кравченко також розповів, що після акції хтось розбив їхню автівку та викрав рюкзаки.

Речник Міністерства внутрішніх справ Артем Шевченко заявив Громадському, що не може прокоментувати цей інцидент і порадив звернутися до прикордонників.

У Прикордонслужбі Громадському спростували затримання активіста працівниками відомства, проте не виключили, що це могло статися на вимогу правоохоронних органів.

«Ніякого затримання не було. Ця інформація не відповідає дійсності. На лінії паспортного контролю він перебував не більше 10 хвилин, поки перевірялись документи. Ніяких незаконних дій з боку Державної прикордонної служби відносно даного громадянина не проводилось. Можливо, ми виконували доручення якогось іншого правоохоронного органу, мені наразі про це невідомо. Якщо такі доручення були, ми зобов'язані були їх виконати, інакше є кримінальна відповідальність за невиконання доручень інших правоохоронних органів», — сказав речник Прикордонслужби Олег Слободян.

Нагадаємо, 9 лютого перед зустріччю кандидатки в президенти Юлії Тимошенко з виборцями правохоронці затримали людей з акції «Хто замовив Катю Гандзюк?». Як повідомила кореспондентка Громадського, поліція затримала членів націоналістичних організацій С14, «Невідомий патріот» та «Традиції і порядок».

Учасники акції стверджують, що поліція застосувала силу під час затримання, забрала їхні речі та відмовилася віддавати. Через це затримані почали «протестувати», після чого, за словами активістів, поліція застосувала сльозогінний газ та побила їх.

Водночас у поліції заявили, що затримані не мають стосунку до мирної акції «Хто замовив Катю Гандзюк?», яка проходила на Контрактовій площі.

«Учасників мирної акції «Хто замовив Катю Гандзюк?» поліція не затримувала, плакати не вилучала і жодним чином не перешкоджала. Затримана були група, яка прикривала свої обличчя шарфами і при перевірці якої були виявлені газовий балончик і ніж», — сказав Громадському речник МВС Артем Шевченко.

Також поліція вважає, що затримані намагалися захопити Подільський райвідділок.

Увечері 9 лютого активісти поїхали до будинку міністра внутрішніх справ Арсена Авакова та «обстріляли» його салютами, протестуючи проти дій поліції.