У Червоному Хресті розповіли, чому не приїхали на лінію зіткнення, де чекала українська делегація
Речник Міжнародного комітету Червоного Хреста Олександр Власенко заявив, що їхня команда не прибула на лінію зіткнення, де чекала українська делегація, бо вже перебуває в окупованому Донецьку та готова відвідати полонених в Оленівці, коли отримає дозвіл і мінімальні гарантії безпеки.
Про це Власенко сказав нам у коментарі.
«Наша команда вже в Донецьку. Вона давно там є і готова відвідати людей в Оленівці чи в якомусь іншому місці утримання під вартою в будь-який день: сьогодні — означає сьогодні, завтра — то завтра. Там одинадцятеро людей, серед них один лікар. Тобто вся команда повністю готова здійснити цей візит. Єдине, що нам потрібно, щоб нам дали дозвіл і якісь мінімальні гарантії безпеки», — наголосив Власенко.
Він зазначив, що переговори щодо доступу до полонених в Оленівці тривають із 30 липня, зокрема щодо отримання доступу до поранених і місць їхнього лікування, а також до тіл загиблих.
Власенко додав, що Червоний Хрест не розрізняє Оленівку та інші місця поневолення: «Для нас всі люди в однаковому статусі». «У нас є на це люди, кадри, які готові це зробити в будь-який день, у який нам дозволять. Але зайти в СІЗО, у будь-які інші місця утримання під вартою просто так, відчинивши двері, неможливо. Це ніде неможливо, в Україні теж. Звичайно, йдуть домовленості. Коли є дозвіл на цей візит, його здійснюють», — сказав Власенко.
Речник також розповів, що Червоний Хрест хоче подивитися на всі приміщення, де утримують полонених, а ще — поговорити з ними віч-на-віч без присутності представників закладу, щоб це могла бути щира розмова. І вони готові виконати свою роль щодо налагодження зв'язку з родичами полонених.
За словами Власенка, Червоний Хрест не шукає контакту з українськими представниками, щоб отримати доступ до полонених, бо він є нейтральною організацією.
«Наші шанси потрапити (до полонених — ред.) як нейтральна організація набагато вищі. Ми потрапляли до в'язниць і "Ісламської держави", і "Талібану". Тому що вони знали, що все, що ми там побачимо, буде конфіденційно... А якщо це з іншими, то, звичайно, шанси будуть нульові», — зазначив Власенко.
Що передувало?
17 жовтня українська делегація чекала на лінії зіткнення представників Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКЧХ). Перед цим глава Офісу президента Андрій Єрмак поставив «ультиматум», щоб організація спрямувала туди свою місію впродовж трьох днів. Але вони так і не приїхали.
Радник Єрмака Михайло Подоляк пояснював: в ОП готові поставити на міжнародному рівні питання про розформування МКЧХ і створення альтернативної структури в тому разі, якщо МКЧХ і надалі не виконуватиме своїх прямих функцій.
Заступник начальника Головного управління розвідки Міноборони Дмитро Усов висловив жаль, що представники МКЧХ так і не з'явилися, адже вони могли на власні очі побачити стан звільнених жінок, розпитати їх про умови утримання тощо.
А 18 жовтня Єрмак заявив, що Україна очікує й вимагає від Міжнародного комітету Червоного Хреста «належної рішучості в отриманні доступу до українських бранців в Оленівці».
«Головною перешкодою у прибутті місії МКЧХ до місця примусового утримання українців в Оленівці є насамперед деструктивна й цинічна позиція рф. Водночас, на жаль, ми не бачимо, що МКЧХ працює над захистом наших полонених. Українське суспільство цього не бачить. Не бачать рідні захисників», — написав він.