У черзі за свободою: таких виборів, як президентська кампанія-2020 року, в Білорусі не було ніколи

Ще в березні 2020 року від президентських виборів у Білорусі ніхто нічого не чекав. Це шості вибори Олександра Лукашенка, він перебуває при владі вже чверть століття, праймеріз опозиції провалилися, а єдиного альтернативного кандидата не з'явилося. Але потім втрутився коронавірус, який став каталізатором протестних настроїв, і ці вибори вже зовсім не нагадують усі попередні.

Чим же вони відрізняються? Якщо коротко, то вкрай низьким рейтингом Лукашенка, пандемією COVID-19, появою нових облич серед кандидатів, відвертими репресіями проти опонентів нинішнього президента і самою датою виборів.

«Коронапсихоз»

Коли почалася пандемія коронавірусу, всі країни вжили заходів: десь ввели жорсткі карантини, десь закликали людей дотримуватися соціального дистанціювання (як в Швеції). Але в Білорусі вірус вирішили просто не помічати. Лукашенко назвав його психозом і пропонував рятуватися від вірусу горілкою, лазнею, роботою на тракторі та грою в хокей. На тлі всього цього з'являлася інформація про спалахи в різних містах Білорусі та перші смерті від вірусу.

Карантин у країні не вводили, а Лукашенко смерті від коронавірусу не визнавав: «У нас в країні не померла жодна людина від коронавірусу. Жодна! Вони померли від букету хронічних хвороб». Про померлих він говорив, наприклад, таке: «А як можна жити з 135 кг ваги?» І, здається, в цьому була його помилка.

«Багато хто незадоволений тим, як Лукашенко поводиться і що заявляє в контексті пандемії. Думаю, він образив значну частину свого традиційного електорату, коли говорив, що самі винні ті, хто помер, тому що не треба було ходити вулицею, і хтось там мав завелику вагу... »розповідає політичний оглядач Олександр Класьковський.

Самоорганізація

У розпал пандемії білоруським лікарям не вистачало засобів захисту. Гроші на них почали збирати всією країною — на сьогодні зібрали понад 330 тис. доларів. Виявилося, що горизонтальній самоорганізації в Білорусі багато держав можуть позаздрити. Волонтери робили закупівлі й доставляли їх на прохання лікарень. Команда # BYCOVID19 в рекордні терміни організувала складну логістику і діставала якимось неймовірним способом респіратори, захисні костюми та інші потрібні лікарям речі. Влада ж не дозволяла медикам визнавати нестачу засобів захисту, а іноді навіть змушувала відмовлятися від допомоги.

Так само було організовано ініціативні групи учасників президентських виборів, пікети солідарності з блогером Тихановським і збір коштів на штрафи затриманим.

А ще білоруси створили ініціативу «Чесні люди» і висунули своїх кандидатів до місцевих виборчкомів. Зазвичай до них входять тільки перевірені люди, які «правильно» рахують голоси. Але з двох тисяч волонтерів ініціативи в білоруські дільничні виборчі комісії пройшли тільки двоє.

Вибори відбудуться на три тижні раніше, ніж очікувалося — 9 серпня. Уперше з 1994 року їх призначили на літо. Цей час вважається невдалим для голосування — електорат роз'їжджається у відпустки й на дачі, а студенти виїжджають із гуртожитків додому, і їх неможливо загнати на дострокове голосування.

Було зроблено все, щоб зменшити шанси альтернативних кандидатів. Дату оголосили 8 травня, а вже 15 травня закінчувався термін реєстрації ініціативних груп. Створити і зареєструвати ініціативну групу за такий короткий термін було складно, а зібрати необхідні 100 тисяч підписів для висунення під час епідемії взагалі здавалося нереальним завданням. Але щонайменше три основні конкуренти Лукашенка змогли зібрати навіть більше.

Кандидати, яким є що втрачати

Валерій Цепкало, IT-фахівець і ексдипломат

У день, коли призначили дату виборів, про свою участь оголосив Валерій Цепкало. Він, що називається, людина з системи. Цепкало — колишній дипломат, був в команді Лукашенка, творець і керівник білоруського Парку високих технологій. Це щось на кшталт російського «Сколково», тільки цей проект реально працює і є успішним. До ініціативної групи Цепкала увійшли 884 людини. Довіреною особою колишнього керівника ПВТ став Андрій Ланкін із Wargaming (компанія, що створює знамениті ігри, наприклад, World of Tanks). Його команда заявила, що змогла зібрати 220 тисяч підписів.

Світлана Тихановська, дружина ютуб-блогера Сергія Тихановського

Сергій Тихановський — автор і ведучий популярного блогу «Країна для життя» з 238 тисячами передплатників (до його затримання було 80 тисяч) і 30 млн переглядів (що дуже багато для 10-мільйонної Білорусі). Його іноді порівнюють з російським блогером Олексієм Навальним за різкість висловлювань. Символом його кампанії став тапок і вусатий тарган, якого цим тапком треба прогнати. Йти в президенти планував він. Задовго до початку виборчої кампанії Тихановський їздив країною і спілкувався з людьми в прямому ефірі. Під час однієї з таких поїздок його затримали і посадили на добу. ЦВК відмовилася приймати заяву про реєстрацію ініціативної групи, і тоді її від свого імені подала дружина блогера Світлана Тихановська. До складу групи увійшли 252 людини. Вони заявляють, що зібрали необхідні 100 тисяч підписів.

Віктор Бабарико, ексглава Белгазпромбанку

Віктор Бабарико також несподівано оголосив про свій намір балотуватися. Віктор — меценат і засновник благодійного фонду «Шанс», він профінансував видання 15 тис. примірників п'ятитомника Світлани Алексієвич для бібліотек, а Белгазпромбанк викупив за кордоном і повернув в Білорусь оригінал Біблії Франциска Скорини, картини Марка Шагала і Хаїма Сутіна. Тепер його звинувачують у спробі вивезти ці картини з країни.

Бабарико — людина багата. За 2019 рік він задекларував дохід трохи більше 191 тис. доларів. А ще готівку та облігації Мінфіну РБ, в сумі майже 500 тис. доларів.

До ініціативної групи Бабарика записалися близько 9 тисяч людей і вони зібрали в його підтримку 434 985 підписів. І це стало абсолютним рекордом в історії незалежної Білорусі. Більше збирав тільки Лукашенко, ну і ви самі розумієте як.

Усі зібрані підписи Бабарико здати не зміг. 18 червня дорогою у виборчком його і його сина Едуарда, який очолює передвиборчий штаб батька, затримали і посадили в СІЗО КДБ. Їм пред'явили звинувачення в зв'язку зі справою Белгазпромбанку — які саме, силовики не говорять.

Напис на асфальті «Ми 97%» — відсилання до вкрай низького рейтингу Лукашенка, який, за деякими дослідженнями, становить 3%.Єврорадіо

Репресії до виборів

Раніше в Білорусі кандидатів у президенти ув'язнювали після виборів. Так було у 2006 році, у 2010-му після брутального розгону акції протесту одразу після закриття дільниць для голосування було затримано майже всіх альтернативних кандидатів у президенти. Але цього разу все почалося набагато раніше.

У СІЗО сидить чоловік Світлани Тихановської. Його звинувачують в організації та підготовці дій, що грубо порушують громадський порядок. Затримали Тихановського після провокації на одному з пікетів в Гродно (обласний центр на заході Білорусі). Те, що це була провокація, не викликає практично ніяких сумнівів. На цьому відео чітко видно, як дівчина чіпляється до Тихановського, він говорить, що це провокація і йде. Дівчина скаржиться міліції, що Тихановський не відповідає на її запитання, і міліція затримує Тихановського. У бійці один із міліціонерів картинно падає, після цього з'являється ОМОН і всіх «в'яже». На дачі матері Тихановського проводять три обшуки. І тільки з третього разу знаходять за диваном 900 тис. доларів.

Ще цікавішою є історія з репресіями проти Бабарика, його друзів і Белгазпромбанку. У банку почалися обшуки, картини які повернулися в країну, вилучили, і виставкова зала тепер пустує. Із банківських сейфів вилучили цінності та валюту. А керувати банком без схвалення акціонерів призначили ексглаву Нацбанку Білорусі Надію Єрмакову. Більша частина акцій банку належить «Газпрому» (49,818%) і Газпромбанку (49,818%). «Газпром» заявив, що дії білоруської влади порушують білоруські закони і зачіпають інтереси російських акціонерів.

У друзів Бабарика також знайшли великі суми готівки. Пізніше Бабарико заявив, що це його гроші на зберіганні, і він зазначив їх у своїй декларації. Загалом у справі Белгазпромбанку затримали 15 осіб. Разом із Бабариком затримали і його сина, який організував крауд-платформу MolaMola. На ній збирали гроші, зокрема на допомогу медикам. У будинку Бабарика відбулось кілька обшуків, на останньому простукували стіну і шукали таємну кімнату.

Сам Бабарико зізнався в інтерв'ю каналу «Редакція», що в останній момент, боячись все втратити, хотів було відмовитися від участі у виборах, але вирішив іти. До арештів команда Бабарика готувалася, у них є всі довіреності і записано звернення кандидата до людей. Правозахисні організації Білорусі називають переслідування політично мотивованим.

МВС почало перевірку «протиправної діяльності» Валерія Цепкала за заявою громадянина Туреччини, який працював у Білорусі в будівельному бізнесі. Заява надійшла дуже вчасно — перед реєстрацією кандидатів у президенти. Серед претензій — шантаж.

НГ-Балтія

"Усе добре"

Черги стали символом цієї кампанії. Люди ставали в кілометрові черги в Мінську, щоб поставити підпис за альтернативних кандидатів, підписувалися одразу за всіх. У менших містах теж були черги, і це унікальна ситуація. Після арешту Бабарика черги почали шикуватися уздовж головних вулиць столиці. Людей розганяв і затримував ОМОН.

У Мінську з кранів пішла вода з дуже неприємним йодистим запахом. Влада поводилися, як у серіалі «Чорнобиль». Увечері говорили, що все в нормі, вночі попередили, що воду пити не можна, вранці знову сказали, що все добре, а вдень оголосили, що воду з крана пити заборонено. Люди шикувалися в черзі за водою, яку почали підвозити в цистернах. Тепер в Мінську жартують, що «Лукашенку хтось дуже напаскудив».

При цьому його рейтинг скотився до рекордно низької позначки. Соціологічні опитування в Білорусі якщо і проводять, то їх результати не публікують. Кілька найпопулярніших у Білорусі інтернет-порталів вирішили провести опитування, кого підтримують читачі. У більшості опитувань Лукашенко набрав максимум 6%, а десь навіть 3%, і це стало мемом.

У телеграм-канали просочився результат опитування щодо рівня довіри Лукашенку, який проводив у березні (ще до епідемії і збору підписів) Інститут соціології Національної академії наук. Рівень довіри Олександру Лукашенко в столиці становив лише 24%. Директор Інституту визнав правдивість цієї інформації.

На виборах у 2010 році, коли востаннє були масові протести і багато кандидатів, ті ж опитування в інтернеті давали Лукашенку під 13%, а незалежний інститут НІСЕПД нарахував 51,1%.

Державна соціологія малювала більший відсоток, але тоді результати публікувалися, зараз вони навіть не намагаються спростовувати цифри опитувань в інтернеті. ЗМІ рекомендували більше не проводити опитувань, тому що влада може прирівняти їх до соціологічних досліджень, проведених без ліцензії, а це — порушення закону.

НГ-Балтія

Політика прийшла в Інстаграм

Затримання Віктора Бабарика стало останньою краплею навіть для найбільш аполітичних. Залишитися осторонь цих подій не змогли ті, хто раніше практично не висловлювався на тему політики.

Співачка і відеоблогер Лєра Яскевич опублікувала в Інстаграмі звернення до своїх 300 тисяч читачів; репер Бакей раніше ні у своїй творчості, ні в інтерв'ю проти чинної влади не висловлювався, але тут навіть він записав для Інстаграму відеозвернення; білоруська співачка, учасниця «Фабрики зірок» Рита Дакота опублікувала в Інстаграмі відео, де вона читає вірш про Білорусь. Лідер одного з найпопулярніших білоруських реп-колективів Олег ЛСП у сторіз в Інстаграмі поділився постом з аккаунту Віктора Бабарика. Ще один учасник ЛСП Петро Клюєв у сторіз опублікував фотографію жорсткого затримання в Ганцевичах із підписом «Ось так у Білорусі влада придушує мирне інакомислення». Катя Іванчикова з поп-групи IOWA опублікувала коротке відео, де вона співає пісню «Маякни мені»; пісня закінчується словами «Я з тобою всім серцем, моя Білорусь!». Льова з групи «Бі-2» в Інстаграмі сказав, що стежить за ситуацією в Білорусі з надією. Відома білоруська баскетболістка Олена Левченко підтримала Віктора Бабарика, фрістайлістка Олександра Романовська порівняла передвиборчу кампанію з несправедливим суддівством у спорті. Топовий резидент Comedy Сlub білорус Андрій Скороход зняв пародійний серіал на Лукашенка в стилі «Борат» і прочитав вірш Янки Купали.

А гітариста групи Intelligency Євгена Мурашка жорстко затримали на акції «Ланцюг солідарності». У їхньому треку «Август» майже 20 млн переглядів на Youtube, і він став хітом у TikTok.

Олександр Лукашенко у відповідь на консолідацію в суспільстві заявив, що в білоруські внутрішні справи втручаються з-за кордону.

Представники ЄС, а також посольства Великої Британії та США, у відповідь на затримання потенційних кандидатів і учасників мирних акцій протесту закликали Білорусь дотримуватися прав людини.

«Кремль піде на якісь дії тільки в умовах дестабілізації в самій Білорусі. Яка це має бути дестабілізація — поки що сказати складно, однак якщо вона почнеться, то немає сумніву, що Кремль діятиме так само, як під час Майдану в Україні, говорить в інтерв'ю "Єврорадіо" Олександр Морозов, політолог і дослідник Академічного центру вивчення Росії імені Бориса Нємцова при Карловому університеті (Прага). — А тоді він діяв складним чином. Публічно Януковича штовхали на використання сили, а потім відбулася рейдерська атака. Можна уявити собі подібну історію з Білоруссю, але навряд чи це буде танковий кидок. Ніхто не буде "завойовувати" Білорусь. Але гібридний проєкт з дестабілізацією можливий. Я думаю, що в близьких до Кремля колах, які пропонують різні проєкти, такий проєкт із дестабілізації написано».

Автор: Віталій Ругайн, Медіамережа