У «ДНР» жінку засудили до 11 років тюрми за «шпигунство». Сини понад рік домагаються її звільнення
Так звана «ДНР» засудила жительку Горлівки Марину Чуйкову до 11 років колонії за нібито шпигунство на користь СБУ. Сини жінки вже понад рік домагаються звільнення матері у різних інстанціях.
Про вирок жінки повідомили в «генпрокуратурі «ДНР».
Бойовики стверджують, що жінка збирала для СБУ дані «військового характеру» про «міліцію «ДНР».
У жінки є двоє синів — Артур і Савва — які проживають на підконтрольній Україні території. Про їхню боротьбу за звільнення мати розповідала «Радіо Свобода».
Після початку війни Марина Чуйкова залишилась у Горлівці, бо її хвора мати не захотіла виїжджати. Але періодично вона їздила до синів у Харків. У березні 2018 року вона перестала виходити на зв’язок. Від сусідів сини дізналися, що мати затримало так зване МГБ «ДНР», її звинуватили у шпигунстві.
Артур і Савва не могли отримати ніяких документів від МГБ, вони зверталися до так званої омбудсмена «ДНР» Дар’ї Морозової, але відповіді не отримали.
Також вони звернулися до міжнародних організацій, зокрема до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), який зобов’язав Росію та Україну вжити заходів для встановлення місцеперебування жінки та її звільнення.
Савва Чуйков розповів «Новостям Донбасса», що представники «ДНР» підтвердили на переговорах у Мінську, що утримують Марину Чуйкову як полонену.
За словами представника омбудсмена на Донбасі Павла Лисянського, бойовикам вигідно утримувати велику кількість в’язнів, бо на кожного з них вони отримують з Росії гуманітарну допомогу.
«У них працює велика пенітенціарна система. Як вони кажуть, це і «спецназ», який повинен приїжджати. Це іншими словами ще й робочі місця, які обслуговують цю індустрію, цю сумну індустрію. Це фактично ГУЛАГи. Тому їм вигідно тримати велику кількість ув'язнених. Тому вони їх не віддають», — розповів Лисянський.
Раніше міністр закордонних справ України Вадим Пристайко розповів, що переговори про наступний обмін з Росією активно просуваються. Також у Мінську ведуться переговори про обмін ув'язнених, яких утримують бойовики так званих «ДНР» і «ЛНР».
7 вересня відбувся великий обмін полонених, з російського полону повернулися 35 українців. Серед них — 24 моряки, яких РФ захопила в Керченській протоці, режисер Олег Сенцов, Олександр Кольченко, Володимир Балух, Павло Гриб та інші, чиї прізвища кілька років поспіль звучали майже на всіх міжнародних зустрічах як прізвища політв'язнів.
Однак, попри масштабний обмін, за даними українського омбудсмена Людмили Денісової, у Росії та на окупованих нею територіях залишаються за ґратами щонайменше 115 українців. Зокрема — кримський активіст Олексій Чирній, засуджений у справі так званих «українських диверсантів» Андрій Захтей, обвинувачений у шпигунстві Валентин Виговський. Також російська влада не припиняє переслідування кримських татар, на непідконтрольних територіях Донбасу утримують ще 227 українців.