У ДР Конго заживо спалили та лінчували вісьмох жінок, звинувативши в «чаклунстві». Це тільки за вересень 2021 року
У провінції Південне Ківу, що на сході Демократичної Республіки Конго, тільки за вересень цього року правозахисники зафіксували спалення й лінчування вісьмох жінок за нібито чаклунство. У країні звинувачення у «відьомстві» висувають проти сотень жінок щороку.
Про це повідомляє AFP.
За словами Неллі Адіджі, представниці Асоціації жінок у ЗМІ з Південного Ківу, з червня по вересень 2021 року правозахисники зафіксували 324 звинувачення проти жінок у чаклунстві. Деяких «відьом» страчували або забирали у невідомому напрямку.
Учитель і правозахисник Шаша Рубенґа розповів AFP про один із таких рейдів на «відьом», який стався 16 серпня у селі Цифунґі з населенням близько двох тисяч людей. «Молоді чоловіки ходили по селу з переліком із 19 жінок віком 65 років, яких пророк назвала відьмами», — пригадує чоловік.
Більшість жінок врятувалася втечею, але їхні оселі знищили. Одну «відьму» спалили живцем. Решту врятували військові, які пострілами в повітря розігнали «мисливців на відьом». Серед них, за словами Рубенґи, були й діти віком від п’яти років.
Південне Ківу — одна з трьох провінцій, владу в яких після Другої конголезької війни 1998-2002 років захопили збройні угруповання. Там діють так звані баяказі — самопроголошені екстрасенси (передусім жінки), які стверджують, що вміють вираховувати відьом і вберегти людей від пристріту.
«Це брехня — у них [баяказі] немає жодних сил, але вони грають на довірливості людей, якими маніпулюють, щоб мати більше послідовників, покращити свою репутацію та мати більший авторитет у своєму селі», — пояснює соціолог Боско Мучуківа.
На його думку, причиною зростання полювання на відьом у ДР Конго є неспроможність центральної влади забезпечити правопорядок у провінціях. Адже ще у 2014 році влада заборонила самосуд, але закон так і не почав діяти на практиці.
Притягти до відповідальності баяказі дуже складно, бо їх непросто знайти. Очільник території Кабаре провінції Південне Ківу Таді Мідерго зазначив AFP, що ще у 2019 році 11 баяказі арештували й засудили до шести місяців ув’язнення. Потім відпустили з обіцянкою не займатися «викриванням відьом», але частина з них досі продовжує це робити.
Вбивства «чаклунок» поширені і в інших африканських країнах, де люди сповідують традиційні вірування. У січні 2020 року, приміром, стало відомо про вбивство щонайменше чотирьох членів однієї сім'ї в Танзанії через підозру в чаклунстві.