У душовій гуртожитку КПІ знайшли камеру. Студенти кажуть, що комендантка хоче зам'яти ситуацію, поліція її розслідує

У гуртожитку №7 Київського політехнічного інституту знайшли приховану камеру відеоспостереження в душовій кімнаті. Її встановив один зі студентів, якого вже виселили з гуртожитку. Студенти кажуть, що адміністрація гуртожитку намагається зам’яти ситуацію, тоді як поліція повідомила про розслідування.

28 жовтня студентка КПІ знайшла у вентиляції душової кімнати гуртожитку №7 камеру, повідомили нам у Студентській раді університету 3 листопада. Камера, ймовірно, перебувала в душовій принаймні кілька днів. Студентка, яка знайшла камеру, викликала поліцію та написала заяву. До неї приєдналися й інші дівчата.

Студента, який встановив камеру, встановили одразу — на початку запису було видно його обличчя. «Наскільки мені відомо, він навіть писав пояснювальну записку і зізнався», — розповів «УП.Життя» заступник голови Студентської ради КПІ Ростислав Кравець. За непідтвердженою інформацією, студент навчається на другому курсі факультету інформатики та обчислювальної техніки. Як повідомляло «BBC News Україна», його вже виселили з гуртожитку; «Дзеркало тижня» уточнює, що хлопець поїхав додому.

Пізніше студенти почали заявляти, що адміністрація гуртожитку намагається зам’яти ситуацію. «Адміністрація гуртожитку порівнює приховану зйомку в душі із палінням. Стримує обговорення ситуації, називаючи її булінгом злочинця, публічно висвітлює ім’я студентки, яка звернулася по допомогу, без її згоди. Звинувачує студенток у бажанні лише отримати матеріальну допомогу», — йдеться в наданому нам повідомленні Студентської ради КПІ.

У скриншоті з Telegram-чату гуртожитку №7, на який посилається Студрада, комендантка гуртожитку Інна Замана пише: «Вгамуйтеся всі… А тепер, перш ніж узяти сигарету чи запропонувати її комусь, подумайте. Може, на вас теж напишуть заяву».

У коментарі «BBC News Україна» Замана пояснила, що має на увазі: «[Потерпілі] дівчата були агресивними. Всюди почали виставляти фото студента [який встановив камеру]. Ми боїмося, що хлопця можуть довести до самогубства. Є загроза його життю. Хай відбудеться розслідування за законом».

Заступник голови Студради КПІ Ростислав Коваль розповів «УП.Життя», що комендантка звинуватила дівчат, які звернулися до неї з пропозицією допомогти слідству, в шуканні матеріальної вигоди. Але в Студраді наполягають, що постраждалі студентки лише хочуть домогтися справедливого покарання для злочинця, а питання матеріальної компенсації другорядне.

Гуртожиток №7 Київського політехнічного інститутуОфіційний сайт Київського політехнічого інституту

4 листопада на ситуацію звернула увагу депутатка від «Голосу», колишня заступниця міністра освіти і науки Інна Совсун. Вона сказала, що направить депутатське звернення з вимогою добитися розслідування, «зокрема і щодо дій комендантки гуртожитку».

«Студента мають як мінімум відрахувати. Адміністрація має вибачитися перед студентками за те, що таке в принципі стало можливим… Справу слід взяти під контроль до того, як від такого порушення постраждає дівчина, яка не зможе впоратися з сильним психологічним тиском. Такі речі дуже складно переживати», — каже Совсун.

6 листопада поліція Києва підтвердила, що веде досудове розслідування у справі. Провадження відкрите за частиною 1 статті 182 Кримінального кодексу — порушення недоторканності приватного життя. Максимальне покарання за нею — три роки обмеження волі.

«Наразі працівники поліції проводять необхідні слідчі та оперативно-розшукові дії для встановлення мотивів цього вчинку, а також кола людей, причетних до його скоєння, та притягнення їх до відповідальності», — кажуть у поліції.

Інна Совсун вважає, що українське законодавство не пропонує достатнього покарання за подібні злочини.

«Є стаття 301, порушника можна покарати за виготовлення порнографічних матеріалів, але потрібно довести мету збуту чи розповсюдження. Її складно встановити, якщо, наприклад, пристрій знайшли до того, як відео з нього злили. Дуже часто цю статтю використовує поліція, щоб шантажувати громадян і вимагати гроші за їхнє домашнє відео, зняте добровільно», — каже депутатка.

Адміністрація КПІ весь цей час ситуацію не коментувала.