У двох львівських волонтерів провели обшуки: у поліції звітують про нібито викриту шахрайську схему. Що відомо?
Правоохоронці 8 вересня провели обшуки в помешканнях львівських волонтерів Святослава Літинського та Назарія Островського. У поліції кажуть, що викрили шахрайську схему з привласнення коштів благодійного фонду.
Першим про обшуки повідомив Літинський.
За його словами, спершу слідчі сказали, що принесли повістку, але потім з'ясувалося, що в них ухвала на обшук.
Самого волонтера під час слідчих дій у квартирі не було. Вдома залишалися дружина з дітьми. Обшук проводили 7-8 чоловіків.
Голова Української Галицької партії Ростислав Коваль, який був на місці події, розповів, що дружину Святослава Літинського госпіталізували. За словами волонтера, лікарі констатували в неї передінфарктний стан.
Доповнено. Нам у коментарі Святослав Літинський заявив, що обшуки проводилися із процесуальними порушеннями. Зокрема, його дружина не мала змоги ознайомитися з ухвалою суду про обшук до його початку. Також правоохоронці не хотіли чекати на приїзд адвоката та привели «якихось своїх понятих».
«Дружина почала писати свої зауваження до процесу обшуку, але приїхала швидка, лікар сказав, що потрібно її оглянути. Слідчий каже: "Я не буду чекати" і не дочекався будь-яких пояснень від дружини», — сказав волонтер.
Він додав, що впевнений, що не порушував законодавства. При цьому Святослав Літинський розповів, що інших волонтерів пробують спровокувати на продаж гуманітарної допомоги.
«Починають говорити: "Ой, друзі, ми знаємо, що ви везли автомобіль, він там призначений для когось. Але, будь ласка, у нас тут розбили роту, нам дуже потрібен автомобіль, ми якраз зібрали гроші, ми вам компенсуємо ці ваші витрати, але тому підрозділу, що ви везете, привезете там за тиждень-два. Той підрозділ же тільки формується". Будь-яка здорова людина, почувши таку історію, безумовно погодиться на це. А це фактично робиться виключно для того, щоб змусити психологічно людину продати автомобіль. А за законодавством це вже не автомобіль, а гуманітарна допомога, як тільки він перетнув кордон», — розповів Літинський.
Про обшуки повідомив й інший волонтер — Назарій Островський. За його словами, правоохоронці обшукували будинок у Бродах, який залишився від бабусі й дідуся та де зараз живуть переселенці, а також недобудований будинок біля Львова.
«Не надали жодних документів і сказали, що обшуки проводять за неоплату електроенергії…» — зазначив Островський.
Обидва волонтери наразі в Польщі, куди поїхали, щоб забрати чергову автівку для ЗСУ.
Очільник Львівської ОВА Максим Козицький заявив, що обшуками займаються поліція Києва та Департамент захисту інтересів суспільства й держави Нацполіції, а не львівські поліцейські.
Засудив обшуки у волонтерів мер Львова Андрій Садовий. Він закликав правоохоронців зайнятися власниками російського бізнесу у Львові, а не волонтерами.
Хто такий Літинський?
Із 2012 року Літинський став відомим завдяки своїм судовим позовам щодо захисту української мови. 2014 року він через суд домігся отримання паспорта без російськомовної сторінки. 2020-го був кандидатом на посаду мовного омбудсмена. Але тоді в конкурсі переміг Тарас Кремінь.
Крім того, 2015 року активіст звернувся до Міністерства внутрішніх справ із проханням надати український переклад виступу міністра Арсена Авакова російською мовою. Йому відмовили, тому Літинський звернувся до суду та виграв його.
Від початку повномасштабної війни Літинський займається купівлею автівок на потреби ЗСУ та регулярно звітує про процес.
Що сказали в поліції?
У поліції Києва заявили, що викрили злочинну схему, за якою чоловіки присвоювали гуманітарну допомогу. За даними правоохоронців, чоловіки продавали автотранспорт, що надходив до України як гуманітарна допомога для потреб ЗСУ. Для прикриття своєї діяльності фігуранти нібито не використовували наліпки громадських організацій.
Поліцейські провели обшуки за місцем проживання фігурантів у Києві й області, а також у Львові. Відкрито кримінальне провадження за фактом незаконного використання гуманітарної допомоги для отримання прибутку (ч. 3 ст. 201-2 ККУ). Санкція статті передбачає ув'язнення від 5 до 7 років із позбавленням права обіймати певні посади до трьох років.
У пресслужбі не називають імен фігурантів справи, але, схоже, йдеться саме про Літинського та Островського.
Як пише «Центр протидії корупції», дозволила проводити обшуки у волонтерів суддя Голосіївського суду Вікторія Хоменко, яка свого часу зняла арешт із земельних ділянок поблизу «Феофанії».
Що передувало?
Це не перші справи щодо волонтерів, які викликають резонанс. Так, наприкінці серпня правоохоронці заявили про викриття у Львові двох волонтерів, які нібито продавали автівки, що ввозили з-за кордону під виглядом гуманітарної допомоги для ЗСУ.
В організації схеми звинуватили львівського художника Олеся Дзиндру. Однак на його захист стала низка культурних діячів і військових. Активісти вважають такі дії правоохоронців провокацією проти волонтерського руху.