У Габоні військові скинули президента, який був переобраний на третій термін
Військові офіцери Габону, країни в Центральній Африці, захопили владу та відправили президента Алі Бонго під домашній арешт через кілька хвилин після того, як виборний орган країни оголосив про його переобрання на третій термін.
Про це повідомляють Al Jazeera, Reuters та Associated Press.
Десяток солдатів 30 серпня виступили на національному телебаченні Габону, де оголосили про скасування останніх результатів виборів, розпуск «усіх установ республіки» та закриття кордонів.
Оголошення було зроблено після того, як 64-річного президента Алі Бонго переобрали на третій термін під час виборів, які опозиція назвала «шахрайством», організованим панівною партією.
Голосування тривало без міжнародних спостерігачів і, судячи з результатів виборного органу країни, мало продовжити понад півстоліття перебування сім’ї Бонго при владі. Алі прийняв владу в 2009 році від свого батька Омара, який правив з 1967 року.
Лідер перевороту Бріс Олігі Нгема сказав, що президент «користуватиметься всіма своїми правами». Мовляв, тепер він — глава держави на пенсії, «звичайний габонець, як і всі».
Військові також затримали сина президента Нуреддіна Бонго Валентина та деяких інших людей «за корупцію та державну зраду».
Франція, яка колись мала колоніальну владу над Габоном і чиї війська розміщені в цій африканській країні, засудила переворот. Водночас сотні місцевих жителів вийшли на вулиці з гаслами на підтримку перевороту.
Опоненти Бонго стверджують, що президент мало зробив для того, щоб поділити нафтові та гірничі багатства країни між її 2,3 млн людей. Заворушення в Габоні почалися після суперечливої перемоги Бонго на виборах у 2016 році, а у 2019 році влада завадила спробі державного перевороту.
Державні перевороти в Африці
Усього у світі з 1950 року було зафіксовано 486 спроб військових переворотів, і найбільше число припадає саме на Африку — 214, з яких принаймні 106 спроб були успішними.
За даними американських дослідників Джонатана Пауеля і Клейтона Тайна, принаймні 45 із 54 країн африканського континенту пережили принаймні одну спробу державного перевороту з 1950 року.
У разі успіху державний переворот у Габоні стане восьмим у Західній і Центральній Африці з 2020 року. Останній, у Нігері, стався в липні. Військові також захопили владу в Малі, Гвінеї, Буркіна-Фасо та Чаді, знищивши демократичний устрій.