Країни Західної Африки визначилися з днем, коли почнуть військову операцію проти хунти в Нігері

Військові, які скинули президента Нігера Мохамеда Базума, звертаються до своїх прихильників у столиці Нігеру Ніамеї, 6 серпня 2023 року
Військові, які скинули президента Нігера Мохамеда Базума, звертаються до своїх прихильників у столиці Нігеру Ніамеї, 6 серпня 2023 рокуAP Photo / Sam Mednick

Країни Західної Африки погодили день, коли вони почнуть військову операцію проти хунти в Нігері, якщо дипломатичні зусилля виявляться марними. Кажуть, що вести «нескінчені» переговори із заколотниками, вони не збираються.

Про це пише Reuters.

Впродовж двох днів, 17-18 серпня, члени Економічної спільноти західноафриканських держав (ECOWAS) обговорювали в Аккрі, столиці Гани, логістику та стратегію можливого застосування сили в Нігері.

«Ми готові вирушити в будь-який момент, коли буде віддано наказ. День D також визначено, але ми не збираємося розголошувати дату», — заявив комісар ECOWAS з політичних питань, миру та безпеки Абдель-Фату Мусах.

Водночас він наголосив, що мирне розв’язання питання залишається кращим варіантом для блоку.

«Ми все ще готуємо посередницьку місію в Нігер, тому що ми не закрили жодних дверей, але ми не збираємося вести нескінченний діалог», — пояснив представник ECOWAS.

Нігерська хунта поки ніяк не коментувала цю заяву. Та раніше заколотники заявляли, що вб’ють скинутого президента Мохамеда Базума, якщо сусідні країни розпочнуть військове втручання, намагаючись повернути його до влади.

Більше про переворот в Нігері

Генерал Абдурахман Чіані оголосив себе новим лідером Нігеру після перевороту. Переворот почався 26 липня, коли підрозділ президентської охорони, який очолив Чіані, захопив президента Мохамеда Базума.

Мохамед Базум був обраний у 2021 році під час першої мирної, демократичної передачі влади в Нігері після здобуття незалежності від Франції в 1960 році. Базум є ключовим союзником у зусиллях Заходу боротися з джихадистами, пов’язаними з Аль-Каїдою та угрупованням «Ісламська держава» в африканському регіоні Сахель.

Західноафриканська група країн ECOWAS попереджала, що розробила план введення військ до Нігеру, якщо хунта не звільнить з ув’язнення законно обраного президента Мохамеда Базума й не передасть владу йому до кінця доби 6 серпня.

Та лідери перевороту, схоже, не хочуть поступатися владою і звернулися до російської ПВК «Вагнер» із проханням допомогти дати відсіч країнам західноафриканського блоку. Хунта заявила, що збройні сили Нігеру готові захищатися, і закрила повітряний простір.

У Нігері дислокуються 1100 військових США. Ще 1500 солдатів має там Франція. Заступниця державного секретаря США з політичних питань Вікторія Нуланд на початку серпня провела особисті переговори з лідерами військового перевороту в Нігері.