У Гонконгу винесли вирок першому арештованому за законом про нацбезпеку, який обмежує автономію території
Верховний суд Гонконгу у вівторок, 27 липня, виніс вирок 24—річному Туну Інкіту — першому арештованому за законом про національну безпеку, який набув чинності наприкінці червня 2020 року.
Про це повідомляє Hong Kong Free Press.
Інкіта арештували 1 липня 2020 року після того, як він під час демонстрації в’їхав на мотоциклі у трьох поліцейських. У цей час хлопець тримав прапор із написом «Звільни Гонконг, революціє нашого часу».
Суд над Інкітом тривав протягом 15 днів і стосувався тлумачення напису на прапорі. Суддя То — її особисто відібрала для розгляду таких справ очільниця Гонконгу Керрі Лем — виснувала, що в конкретній ситуації гасло можна вважати підбурюванням до сепаратизму.
Захист Інкіта з посиланням на двох дослідників стверджував, що слова «Звільни Гонконг» не обов’язково означають заклик до відокремлення території та «можуть бути витлумачені по-різному». Ці аргументи суддя відхилила.
Як зауважує Hong Kong Free Press, суд над Інкітом відбувався без присяжних, а ще активісту відмовили у заставі, що є відступом від правової традиції Гонконгу. На суд прийшли десятки журналістів, зала засідань була повна.
Яке саме покарання оголосять активісту — стане відомо пізніше. Йому загрожує довічне ув’язнення.
Імовірно, вирок Інкіту стане прецедентним і буде використовуватися в судах щодо інших арештованих за законом про національну безпеку Гонконгу. За його порушення арештували понад 100 людей, нагадує BBC.
Що відбувається в Гонконгу?
Продемократичні протести в Гонконгу, які тривали з червня 2019 року, майже зникли після ухвалення влітку 2020 року так званого закону про національну безпеку. Він передбачає покарання за заклики до незалежності території та критичні висловлювання щодо влади материкового Китаю.
Після набуття законом чинності тамтешня поліція отримала право арештовувати людей за підозрою в закликах до незалежності, за що їм загрожує покарання аж до довічного ув'язнення. До прикладу, в січні 2021 року спецслужби Гонконгу затримали 53-х демократичних активістів і політиків за підозрою в планах повалити владу регіону.
Проти закону про нацбезпеку виступили, серед інших, США, Європейський Союз, Австралія, Японія та Канада. Натомість Китай назвав критику втручанням у внутрішні справи.