У ГУР розповіли про «унікальну» операцію щодо евакуації людей з Судану

У Головному управління розвідки Міноборони України заявили, що операцію з повернення українців із охопленого боями Судану можна назвати «унікальною». Вона, мовляв, була складнішою, ніж евакуація людей із Кабула у 2021 році.

Про це у коментарі hromadske повідомив співробітник ГУР МО, який брав безпосередню участь у проведенні операції.

«Це одна з унікальних операцій української розвідки, деталі якої поки що ми розкрити не можемо. Єдине, що можемо сказати, що у порівнянні з операцією в Афганістані, ця була складнішою», — сказав він.

Йдеться про операцію в Кабулі в Афганістані, звідки українські військові евакуювали людей у серпні 2021 році, після захоплення влади бойовиками угруповання «Талібан». До кінця літа Україна шістьома рейсами вивезла з країни понад 650 українців.

«В Кабулі в Афганістані базу утримували американські війська, вона була як фортеця, з якої наших спецпризначенців вивозили. Але тоді був пункт, у який можна було повернутися», — відзначив розвідник.

А в Судані, за його словами, найближчий безпечний пункт розташовувався на відстані 900 км. І це при тому, що в українських військових не було значної військової підтримки, додав розвідник.

«Вважаю, що коли можна буде розкрити всі деталі, цю операцію [в Судані] можна буде назвати унікальною», — резюмував він.

Більше про евакуацію

Зранку МЗС України повідомляло, що із Судану протягом 24-26 квітня вивезли 91 українця. Також евакуювали четверо суданців (члени їхніх родин) і 51 іноземця — громадян Грузії, Перу, Канади, Сент-Кітс і Невіс (країна Карибського басейну).

64 українці вирішили повернутися додому. У ГУР зазначали, що чартерний рейс із ними вже приземлився в аеропорту Польщі. Невдовзі евакуйовані українці мають перетнути державний кордон України.

У ГУР та МЗС відзначили, що евакуація з Судану триває. Дипломати продовжують стежити за ситуацією в країні. Якщо з'являться ще українці, які хочуть виїхати з Судану, Україна займеться їхньою евакуацією.

Що відбувається в Судані?

Від 15 квітня у столиці Судану та прилеглих містах тривають сутички між регулярною армією та воєнізованими Силами швидкого реагування (RSF). Майже постійна стрілянина й бомбардування призвели до відключення електроенергії та інтернету.

За останніми даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, з початку бойових дій у Судані загинули щонайменше 459 людей і понад 4000 дістали поранення. Але вважається, що кількість загиблих набагато більша, оскільки людям важко отримати медичну допомогу: понад дві третини лікарень у зоні конфлікту не працюють.

Організація Об’єднаних Націй та іноземні держави закликають сторони дотримуватися оголошених умов припинення вогню та відкрити безпечний проїзд для цивільних жителів і гуманітарної допомоги.