У столиці Судану — стрілянина та вибухи. Воєнізовані групи заявили про захоплення аеропорту

У столиці Судану Хартумі після кількох днів напруги між збройними силами та воєнізованими силами швидкої підтримки Судану (RSF) було чутно стрілянину й вибухи. RSF заявляють, що взяли під контроль президентський палац, резиденцію головнокомандувача армії та міжнародний аеропорт Хартума.
Про це повідомляють Reuters та Al Jazeera.
У кількох частинах Хартума було чути стрілянину, а очевидці повідомляли про постріли у прилеглих містах. За даними ЗМІ, стрілянину та вибухи фіксували в районі штабу армії Судану, міністерства оборони й аеропорту в Хартумі. Також повідомляється про гучні вибухи та стрілянину біля бази, яку утримують RSF на півдні Хартума.
Журналіст Reuters заявив, що бачив гармати й бронетехніку, розміщені на вулицях, і чув постріли з важкої зброї.
RSF звинуватили армію в нападі на них першими, заявивши, що збройні сили оточили одну з їхніх баз і відкрили вогонь із важкого озброєння.
Тим часом армія Судану заявила, що RSF намагалися атакувати її війська на кількох позиціях після того, як свідки повідомили про сильну стрілянину в багатьох частинах країни, що викликало побоювання стосовно повномасштабного конфлікту. У заяві суданської армії військові назвали RSF «повстанськими силами», а слова воєнізованих формувань — «брехнею».
Згодом збройні сили Судану заявили, що військово-повітряні сили країни «знищили» табори Тібах і Соба RSF.
Політики засудили бойові дії: ексміністерка закордонних справ Судану Маріам аль-Махді заявила, що обом сторонам «має бути соромно»: «Ви пообіцяли повернути владу цивільним особам, і тепер, коли політична цивільна операція добігає кінця, вибухає ця безглузда війна. Це демонструє, як ці дві [групи] озброєних чоловіків нехтують суданським народом».
Посол Сполучених Штатів у Судані Джон Годфрі розповів, що ховався зі своєю командою в укритті: «Ескалація напруги всередині військового компонента до прямих боїв є надзвичайно небезпечною. Я терміново закликаю старше військове керівництво припинити бойові дії».
Al Jazeera зазначає, що напруженість виникла через розбіжності щодо того, як RSF мають бути інтегровані в армію. RSF виникли зі збройних формувань Джанджавід, відомих завдяки конфлікту в Дарфурі, який почався у 2003 році. Human Rights Watch зазначала, що дії RSF під час двох антиповстанських кампаній у Судані супроводжувалися серйозними порушеннями, зокрема тортурами, позасудовими вбивствами та масовими зґвалтуваннями.
У 2019 році RSF та армія Судану спільно брали участь у військовому перевороті в країні, за підсумками якого від влади було усунуто Омара Хасана аль-Башира, що керував Суданом 30 років. Натомість у Судані створили перехідний уряд.
Військові та цивільні чиновники ухвалили угоду про розподіл повноважень між військовими та Суверенною радою. Вона мала керувати країною ще рік до проведення виборів та остаточного переходу до цивільного правління.
А втім, між військовими та цивільними групами Судану залишилася напружена ситуація. А у 2021 році відбувся ще один державний переворот. За його підсумками країною почала керувати перехідна суверенна рада, куди входить лідер RSF Мохамед Хамдан Дагало.
У грудні 2022 року армія Судану та RSF підписали підтриману ООН Рамкову угоду, пообіцявши згодом передати владу цивільному уряду. Але питання інтеграції RSF в армію, те, як швидко це має відбутися та за яких умов, спричинило напругу між сторонами.
- Поділитися: