У Харкові провели лесбійське весілля для військовослужбовиці та активістки

У Харкові провели весільну церемонію для лесбійської пари — військової Аліни Шевченко й активістки Станіслави Петлиці. Організатори кажуть, що цей перформанс має на меті привернути увагу до проблеми відсутності шлюбної рівності для всіх пар.

Про це в коментарі hromadske розповіли представники організації KharkivPride.

Аліна Шевченко — військовослужбовиця з Харківщини. Офіцерка штабу бригади, відкрита лесбійка. На службі з 2015 року. Спочатку призвалася за мобілізацією, згодом підписала контракт. Має за плечима численні ротації в Донецькій та Луганській областях.

«У колективі про мою орієнтацію знають. Ба більше — усі в курсі про наші заручини з моєю коханою. Я, мабуть, усім вже повихвалялася каблучкою і своїм статусом», — розповідала Аліна.

Харківська активістка Станіслава Петлиця займається захистом прав жінок та ЛГБТК+ людей, протягом багатьох років є членкинею харківського жіночого об’єднання «Сфера» та входить до команди KharkivPride.

Аліна і Станіслава разом з грудня 2022 року, освідчилися одна одній цьогоріч у квітні.

У KharkivPride нам розповіли, що гості весілля зустрілися для прикрашання весільного авто. Основний перформанс — церемонія, що відбулася біля ДРАЦСу.

«Учасниці їхали невеличким веселковим кортежем. Перехожі посміхалися, аплодували. Загалом усі реагували дуже позитивно», — зазначили організатори.

Вони додали, що цей перформанс має на меті привернути увагу до проблеми, що в Україні досі відсутня шлюбна рівність для всіх пар.

«Особливо це питання важливе під час війни, коли ЛГБТК+ військові не можуть скористатися тими правами, якими користуються інші сімʼї», — йдеться у повідомленні.

Права ЛГБТ+ в Україні

Останнім часом серед українців покращилося сприйняття ЛГБТ+. Наприклад, Київський міжнародний інститут соціології з'ясував, що ще у 2016 році негативне ставлення мали 60,4% українців, а вже у 2022-му — 38,2%. У січні 2023 року 58% українців цілком або частково погоджувалися, що представники ЛГБТ+ повинні мати такі самі права, як усі інші. Протилежну думку мали лише 20%.

А втім, в Україні продовжують фіксувати випадки дискримінації. У 2022 році на території України моніторингова мережа правозахисного ЛГБТ-центру «Наш світ» зафіксувала 103 випадки гомофобії, трансфобії, дискримінації та інших порушень прав людини, зокрема 31 випадок із боку окупантів.

Одностатеві шлюби в Україні не легалізовані. Однак у парламенті в березні зареєстрували законопроєкт №9103, яким пропонують запровадити реєстроване партнерство (яке також називають «цивільним») як добровільний сімейний союз двох повнолітніх людей однієї чи різних статей.

Після реєстрації партнери можуть набувати статусу близьких родичів, а саме: члена сім’ї першого ступеня споріднення одне щодо одного незалежно від того, чи проживають вони фактично разом і чи ведуть спільно домашнє господарство. Автори законопроєкту пояснюють, що хочуть захистити права військових, які не можуть офіційно оформити свої стосунки, бо їхні партнери чи партнерки однієї з ними статі.

На петицію про підтримку законопроєкту вже відповів президент Володимир Зеленський: він попросив звернути увагу на це питання спікера Верховної Ради, а також Кабмін, оскільки Мін'юст працює над схожим законопроєктом.