У Карпатах — снігопади. Існує висока небезпека сходження лавин
У Карпатах Івано—Франківської та Закарпатської областей 14 і 15 січня очікуються сильні снігопади. Рятувальники попереджають про загрозу сходження снігових лавин.
Про це йдеться в повідомленні ДСНС.
Через снігопади та хуртовини на високогір'ї Івано-Франківської та східної частини Закарпатської областей очікується значна сніголавинна небезпека — 3-го рівня.
Це означає, що лавини можуть зійти на багатьох схилах навіть при несильному тиску на сніг. На деяких схилах можуть зійти середні або навіть великі спонтанні лавини.
В Укргідрометцентрі радять утриматися від походів на високогір'я.
Водночас на високогір'ї західної та центральної частини Закарпатської області 14-15 січня очікується помірна сніголавинна небезпека (2 рівень). Лавини можуть зійти в разі сильного впливу на снігові маси, особливо на крутих схилах.
Що робити у разі лавини?
У ДСНС рекомендують уважно стежити за зміною погоди в Карпатах і не виходити у гори у снігопад чи будь-яку іншу негоду. Також рекомендують уникати місць можливого сходження лавин. За даними рятувальників, найчастіше воно трапляється при крутості схилів у понад 30°; якщо схил без чагарнику і дерев – при крутості 20°; а при крутості 45° лавини сходять практично після кожного снігопаду.
Почувши шум снігової лавини рятувальники рекомендують заховатися за скелю, дерево, лягти на землю, захистити руками голову та притиснути коліна до живота і дихати через одяг. Розташовуватися потрібно за рухом лавини.
Якщо лавина захопила і почала зносити, потрібно виконувати плавальні рухи і, по можливості, триматися скраю лавини, де швидкість руху менша.
Якщо ви опинились всередині лавини, кричати не потрібно, оскільки сніг повністю поглинає звуки. Такі дії лише позбавлять сил. Як пише ДСНС, потрібно не дати собі заснути.
Як викликати допомогу?
112 — номер для звернення в службу порятунку в Україні. Також можна зателефонувати в пожежно-рятувальну службу за номером 101.
Якщо ви потребуєте допомоги рятувальників, але назвати їм своє точне місце знаходження не можете, скористайтеся програмою-геолокатором What3words. Щоб передати цифрові дані було простіше, вони кодуються трьома словами, які треба сказати диспетчеру на лінії.
Також існує мобільний застосунок «Порятунок». Він призначений для передачі сигналів SOS із географічними координатами при виникненні надзвичайних подій у гірській місцевості.