«Треба просто почати боятися». Як не загубитися в зимових Карпатах і що робити, якщо все-таки заблукали

Зимовий похід Карпатами
Зимовий похід КарпатамиНадане hromadske

На Закарпатті продовжують шукати туриста, який зник ще в суботу, 13 лютого, поблизу гори Ґемби. 40-річний киянин заблукав разом із другом, але того знайшли вже наступного дня. Зв’язку з чоловіком досі немає.

Що сталося на Ґембі, як не загубитися в зимових Карпатах і що робити, якщо все-таки заблудилися — у матеріалі hromadske.

Загублені лижники

У Держслужбі з надзвичайних ситуацій попереджали: температура у вихідні 13-14 лютого впаде до -25°C, можливий сніговий шторм і лавини, тому краще утриматися від походів у високогір'я. Однак 13 лютого в горах на Закарпатті пропали одразу три групи туристів.

Здебільшого шукати доводиться сноубордистів та лижників, які в гонитві за адреналіном спускаються з незнайомих схилів і відтак губляться, розповідає речниця ДСНС на Закарпатті Наталія Батир. Так сталося і з тими лижниками, одного з яких шукають досі. Місцеві мешканці вивезли на схили Ґемби, де немає визначених трас, кілька груп туристів — загалом 20 людей. Ті почали кататися, і ввечері дві компанії заблукали.

Батир каже, що місцеві займаються таким підприємництвом неофіційно, тож притягнути їх до відповідальності складно. А лижники та сноубордисти не повідомляють у ДСНС, де планують кататися, що ускладнює пошуки.

Одну із загублених компаній знайшли швидко — у них був зв’язок. Вони ж повідомили, що бачили, як іще двоє хлопців спустилися не туди й пішли в ліс. Один із них, якого знайшли наступного дня, розповів, що вони не зателефонували рятувальникам одразу, бо хотіли вибратися самостійно — а потім покриття зникло.

Помилкою стало й те, що вони вирішили піднятися на схил. Батир каже, що в таких випадках варто йти донизу — це набагато довший шлях, але місцевість там більш сприятлива і можна вийти до найближчого населеного пункту.

Коли вже настала ніч, лижники загубили один одного. Хлопець, якого знайшли, розповів, що в якийсь момент його друг перестав відгукуватися, зникло й світло його ліхтарика. Турист був у шоковому стані, пояснює Батир. Він вирішив, що друг пішов в інший бік, тому продовжив рух самостійно. Коли з’явився зв’язок, зателефонував за номером 101 і повідомив орієнтири.

Наразі рятувальники обстежили вже приблизно 9 квадратних кілометрів. Василь Фіцак, керівник Чорногірського пошуково-рятувального поста на горі Піп Іван, каже, що шукати складно через величезну кількість снігу, обмежену видимість і низькі температури. І закликає людей не ігнорувати прогнози погоди.

Рятувальники шукають 40-річного киянина, який загубився поблизу гори Ґемба в КарпатахУправління ДСНС України в Закарпатській області/Facebook

Той, що вижив

У загубленого лижника, за словами його друга, немає з собою ані їжі, ані води, лише запальничка. Але навіть за таких умов у горах можна вижити.

Два роки тому в Карпатах заблукав турист із Києва Ігор Грищенко. Він теж катався на лижах із другом, але через сильний туман збився з маршруту.

«Чесно скажу, не сподівалися знайти його живим, — каже Наталія Батир. — Це була четверта доба, відколи він самостійно перебував у горах. Ми знали, що в нього також нічого зі спорядження немає, навіть запальнички. Але він вижив. Сподіваємося, що й цього разу все завершиться добре».

Батир згадує, що Грищенко виривав собі укриття в снігу і підкладав лижі, спав по 2-3 години, щоб не замерзнути, постійно рухався. Знайшовши якесь сіно, зарився і переночував у ньому, але обморозив ноги. Потім уже знайшов будинок лісника.

Таких будиночків у горах багато, каже Батир, для таких-от туристів на зиму там залишають мінімальний запас харчів, дрова та сірники.

З початку 2021 року рятувальники Закарпаття врятували вже 31 людину, що заблукала в горах, загиблих наразі немає, каже Наталія Батир. Минулого року врятувати вдалося 84 людини, десятеро загинули.

Намет і обладнання для зимових походівНадане hromadske

Що брати в гори

Щоб не заблукати в зимових (і не тільки) горах, варто добре підготуватися. Найперше, що треба мати при собі — це засоби зв’язку, телефон і павербанк.

Мирослав Мельничук, автор телеграм-каналу «Карпатський волоцюга», каже, що на вітрі та морозі звичайний телефон може перестати працювати. Тому взимку треба брати з собою або спеціальний водонепроникний і морозостійкий телефон, або прилад GPS. У ДСНС радять фіксувати координати, з яких лижники та сноубордисти починають спускатися донизу.

Обов’язково треба мати одяг і взуття за сезоном. Наталія Батир згадує, як два роки тому рятувальники шукали молоду пару. Дівчина була в легеньких колготках, хлопець — у літніх кросівках, і вони взимку вирішили пройтися до Говерли. Обоє зазнали переохолодження та обмороження, довгий час після цього лікувалися.

«Це не значить, що сьогодні ви змерзли, а завтра зігрілися і з вами все добре. Такі зміни завдають шкоди на все життя. Людина й надалі може страждати від низьких температур. Обморожені ділянки тіла можуть боліти, трапляються ускладнення», — пояснює Батир і радить придбати термопокривало.

Якщо хочете вирушити в похід зимовими Карпатами, обов’язково треба зареєструватися в рятувальних службах, на території яких проходитиме маршрут. Це можна зробити онлайн на сайті ДСНС, за номером 101 або за номерами гірських пошуковців, які можна знайти в інтернеті чи попросити на туристичних базах. Під час реєстрації треба вказати список учасників та керівника групи з контактними номерами телефонів, а також описати маршрут.

Наталія Батир каже, що під час реєстрації можна порадитися з рятувальниками, яке спорядження взяти з собою, який маршрут обрати — для новачків чи для бувалих, чи підходить він для людей із серцево-судинними або іншими хронічними захворюваннями.

Не варто відхилятися від маршруту або виходити взимку в гори на самоті. Батир згадує нещодавні пошуки чоловіка, який самостійно вирушив у 9-денний похід. До ранку його намет так накрило снігом, що він не міг відкопатися. Покликати на допомогу було нікого. На щастя, його знайшли рятувальники.

«Треба просто почати боятися. Варто розуміти, куди ти йдеш, — каже Мирослав Мельничук. — Я думаю, що соцмережі створюють занадто позитивний образ туризму, і люди почувають себе у відносній безпеці. Тому перше, що треба — збирати інформацію, щоб знати, до чого себе готувати».

Мельничук радить починати з літніх походів. Каже, піти в зимовий у нього вийшло тільки з третього разу, бо постійно треба було вдосконалювати спорядження. Це снігоступи, зимовий спальник і намет, лопата, бахіли, щоб не промочити взуття, трекінгові палки. На високі гори треба брати з собою льодові кішки, льодоруб. Залежно від складності походу наплічник зі спорядженням може важити від 15 до 30 кілограмів.

Також серед необхідних у зимових горах речей — запальничка або мисливські сірники, аптечка, енергетичні батончики. Якщо води можна напитися з річки чи натопити її зі снігу, каже Наталія Батир, то знайти їжу в зимових Карпатах майже нереально.

Рятувальники шукають 40-річного киянина, який загубився поблизу гори Ґемба в КарпатахУправління ДСНС України в Закарпатській області/Facebook

Ви заблукали. Що робити?

Найперше — намагатися зв’язатися з рятувальниками. Якщо додзвонилися, каже Василь Фіцак, повідомте якомога більше інформації — де були, куди йшли, скільки часу провели на маршруті, які локації та відмітки бачили, що трапилося з групою, чи потребують люди домедичної допомоги, характер травм.

Рятувальники знатимуть, що брати з собою, і дадуть вказівки, як діяти, очікуючи порятунку — встановити намет, захищаючись від холоду, економити заряд батареї, щоб бути на постійному зв’язку з рятувальниками, тощо.

Якщо зв’язку немає, треба економити заряд і продовжувати рухатися — це допоможе не замерзнути, каже Наталія Батир. Якщо знайшли маленьку річку чи потічок, ідіть за течією (тільки якщо вона не струмує якимись урвищами), так можна вийти до населеного пункту.

На шляху варто лишати сліди — втикати гілки в сніг або пов’язувати щось на дерева. Відпочивати краще в лісосмугах, там затишніше. У разі сильного вітру можна викопати собі укриття в снігу.

Водночас Мирослав Мельничук каже, що іноді краще лишатися на місці — наприклад, якщо ви зовсім не маєте спорядження або травмовані. Ба більше, іти довго не вистачить сил, бо на вітрі організм швидко виснажується.

Якщо ставите намет, обов’язково зведіть стінку з того боку, звідки дме вітер.

Думки про те, що можна легко зігрітися біля багаття, Мельничук називає міфом. Каже, поки будете розводити це багаття, можна замерзнути на смерть. Зробити це вдасться хіба що в лісі, де менше вітру, і лише за допомогою парафінових дисків.