У Києві СБУ затримала кількох білорусів за підозрою у незаконному перетині кордону

Співробітники СБУ затримали у Києві кількох білорусів: кажуть, що вони незаконно перетнули державний кордон. На це відреагували представники «Білоруського дому в Україні».

Про затримання нам розповів речник СБУ Артем Дехтяренко.

Так, правоохоронці перевірили один із київських хостелів, де виявили 12 громадян Білорусі. Це відбувалося у межах операції «Мігрант», яка проводиться СБУ спільно з Нацполіцією з 1 по 30 вересня і передбачає пошук людей, які нелегально опинилися на території України.

«Правоохоронці встановили, що двоє з них незаконно перетнули державний кордон України», — розповів Дехтяренко. Він додав, що їх запросили до адміністративної будівлі СБУ для опитування. Після проведення перевірок громадян Білорусі передали в Державну міграційну службу України.

На такі дії спецслужби вже відреагували у «Білоруському домі в Україні». «Проводять "бесіди". Пропонується класичний вибір — співробітництво або депортація. Дані усіх п'ятьох встановлені. Частина правозахисного поля білорусів вважає, що треба почекати й не розповсюджувати інформацію», — зазначили в БДУ.

Згодом там повідомили, що затриманих відпустили.

Доповнено о 18:10. У БДУ опублікували офіційну заяву, в якій засудили дії СБУ: «Білоруси, що переходять лісами кордон, роблять це не з любові до порушення закону. Це вимушений захід, коли тебе переслідують професійні злочинці, які дорвалися до влади в Білорусі».

Також вони наголосили на тому, що затримали не 5, а 12 білорусів, частина з них перебуває у Державній міграційній службі.

«Більшість з нас вже стояла перед вибором залишитися і співпрацювати або бігти. Легалізація або статус біженця в Україні для нас не дорівнює статусу сексота СБУ. Було б чесніше в офіційному коментарі Служби безпеки написати не про операцію "Мігрант", а про операцію "Інформатор"», — підсумували в заяві.

Що було раніше?

У серпні в Києві знайшли мертвим голову БДУ Віталія Шишова. Згодом, СБУ на три роки заборонила в'їзд до України заступнику Шишова Родіону Батуліну. В СБУ запевнили, що Батулін може становити загрозу національній безпеці України, тож йому заборонили в'їзд.

Батулін був охоронцем ексазовця Сергія Коротких «Боцмана», був помічений у бізнесових розбірках та стрибав на автівку Петра Порошенка.

Один із колишніх представників «Білоруського дому в Україні» Сергій Лук’янов нам у коментарі зазначив, що свого часу мав конфлікт з Родіоном та «Боцманом» через нібито спробу його витіснення з організації. За його словами, вони хотіли мати контроль над БДУ.

«Їхня тодішня діяльність — це моніторинг людей, які сюди приїздили, верифікація, потенційна участь цих людей у діяльності "Азову" або навколобоцманівських структур, і частково — отримання вигоди у вигляді доходу від легалізації білорусів. З огляду на те, що легалізація білорусів коштує від 500 до 1000 доларів з людини — це досить-таки нормальний прибуток», — сказав нам один із колишніх членів БДУ.

Що таке «Білоруський дім в Україні»? 

«Білоруський дім в Україні» — це громадська організація, яка допомагає білорусам та всім постраждалим від режиму Лукашенка, які втекли до України. «Дім» з’явився одразу після президентських виборів у Білорусі 2020 року та об’єднав представників білоруських організацій, які вже існували та раніше були зареєстровані на території України, а також нових біженців з Білорусі.

Координаторка Руху солідарності «Разам» Олена Талстая говорила, що рух був серед ініціаторів створення «Білоруського дому в Україні». Однак після того, як Telegram-канал цієї організації фактично взяло під свій контроль оточення Сергія Коротких, членів Руху було заблоковано і викинуто з чату. На думку Талстой, це було необхідно для монополізації руху білорусів в Києві.

Діяльність БДУ пов’язують з ексазовцем Сергієм Коротких «Боцманом». Нам у коментарі Коротких підтвердив, що ідея створення організації належала йому, і він на перших етапах допомагав членам БДУ, а також окремо Віталію.

Сергій Коротких — білорус за походженням. Свого часу був слухачем школи КДБ Білорусі, але його відрахували через нібито участь в одній з опозиційних акцій. Був співзасновником та лідером російського ультраправого угруповання «Націонал-соціалістичне товариство», учасників якого звинувачували у вбивствах на ґрунті расової ненависті.

У 2014 році Коротких воював в Донбасі в складі батальйону «Азов». Зараз він є членом партії «Національний корпус», має українське громадянство та вважається наближеним до колишнього глави МВС України Арсена Авакова.