Смерть білоруса Шишова: дівчина заявляє про саботаж розслідування, правоохоронці заперечують

Дівчина загиблого керівника організації «Білоруський дім в Україні» Віталія Шишова Божена Жолудь заявила про саботування розслідування у справі. Дівчина стверджує, що адвоката не допускають до матеріалів справи, а тіло Шишова не видають для поховання.
Про це вона заявила у відеозверненні.
«Складається враження, що хтось із вищого керівництва України зацікавлений у тому, щоб справу затягнули і якісь моменти розслідування, чи на тілі якісь ознаки, які можна побачити при похованні — не вийшли в публічну площину», — сказала Жолудь.
У поліції Києва на наш офіційний запит відповіли, що наразі оперативні підрозділи «відпрацьовують версії вчинення кримінального правопорушення, допитуються свідки».
У прокуратурі Києва нам у коментарі розповіли, що слідство вже оглянуло відеозаписи з камер спостереження, які зафіксували хронологію руху Шишова.
Також воно призначило низку судових експертиз, зокрема «судово-медичну, судово-дактилоскопічну, молекулярно-генетичні, судово-трасологічну, судову медико-криміналістичну, судову комплексну експертизу матеріалів, речовин і виробів, а також посмертну психолого-психіатричну експертизу».
У «Білоруському домі» заявили, що адвоката також не допускають до матеріалів справи. «Новин про хід розслідування немає, оскільки нам, як і адвокату, який представляє потерпілу сторону, родичів Віталія з Білорусі, доступу до матеріалів справи не надають. На даний час подано скарги в прокуратуру», — розповів нам друг загиблого Віталія Юрій Щучко.
Правоохоронці нам зазначили, що в кримінальному провадженні ніхто не визнаний потерпілим«у зв’язку з відсутністю відповідних заяв». Водночас у прокуратурі нам не відповіли на питання, чому не допустили до матеріалів справи адвоката, а в поліції зазначили, що це буде можливо після заяви про визнання потерпілої сторони.
А втім, слідство наголосило, що справа перебуває на контролі керівництва МВС та прокуратури Києва.
Що передувало?
Голова громадської організації «Білоруський дім в Україні» (БДУ) Віталій Шишов зник безвісти 2 серпня. В організації припускали, що хлопець міг вийти на пробіжку (у його помешканні не знайшли спортивних речей) і не повернувся. Поліція тоді розпочала його пошуки, і зранку 3 серпня повідомили, що чоловіка знайшли повішеним у парку неподалік його помешкання в Києві.
Кримінальне провадження відкрили за ст. 115 Кримінального кодексу — умисне вбивство з позначкою «самогубство».
У «Білоруському домі в Україні» у самогубство не вірять, вважають смерть Шишова операцією з ліквідації, до якої можуть бути причетні спецслужби Білорусі та РФ. Також друзі загиблого наголошують на тому, що напередодні за Віталієм стежили і він говорив про можливу смерть. Детальніше про реакцію на смерть голови БДУ читайте тут.
Згодом Служба безпеки України на три роки заборонила в'їзд до України співзасновнику «Білоруського дому в Україні» та заступнику загиблого білоруса Віталія Шишова Родіону Батуліну. В СБУ запевнили, що Батулін може становити загрозу національній безпеці України, тож йому заборонили в'їзд.
Батулін був охоронцем ексазовця Сергія Коротких «Боцмана», був помічений у бізнесових розбірках та стрибав на автівку Петра Порошенка. Деталі про це читайте тут.

26-річний Віталій Шишов до 2020 року проживав у Гомелі. За словами Божени Жолудь, хлопець працював айтівцем-фрілансером, близьких родичів нібито не мав — усі померли. У БДУ повідомили, що Шишов був біля витоків створення організації. Переїхав в Україну восени 2020 року після протестів проти режиму Лукашенка.
В організації Шишов допомагав тим, хто також виїхав із країни, формував діаспору, організовував акції проти Лукашенка, звертався до держструктур для ухвалення законопроєктів, які допомогли б білорусам в Україні. Також, за інформацією знайомих, Віталій займався верифікацією білорусів, які приїздили в Україну.
Він також підтримував зв’язок з СБУ, які нібито попереджали його та оточення про те, «що за ними ведеться робота і варто бути обережними».
Версії
У поліції заявили, що Віталій Шишов не звертався раніше до українських правоохоронців щодо можливого стеження за ним, а садна на його тілі, за словами експертів, характерні для «разового падіння». А втім, правоохоронці не виключають версію вбивства, замаскованого під самогубство: на тілі Шишова виявили садна, мотузка для повішення була складена в чотири рази, а на пні поруч залишився чийсь слід.
Є питання і до висоти місця повішення. «Висота від зашморгу до землі 3 метри 8 сантиметрів. Висота першого пенька 60 сантиметрів, другого — 50 сантиметрів, зріст Віталія — 1 метр 85 сантиметрів. Просто співставте», — сказав голова Нацполіції Ігор Клименко.
Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко заперечив ймовірну причетність до смерті Шишова: «Ну, повісили одного – завтра буде такий інший, усіх не перевішаєш». Він заявив, що Шишов перебував в Україні і його підтримували спецслужби України. «І повісився або його повісили на території України, тому Україна повинна розслідувати його смерть і надати Білорусі відповідь, хто повісив і як повісив громадянина Білорусі», — казав Лукашенко.
Окрім цього, у ЗМІ лунали версії про фінансові питання, які могли стати причиною вбивства або самогубства. Проте друзі та дівчина Шишова це заперечили.
Що таке «Білоруський дім в Україні»?
«Білоруський дім в Україні» — це громадська організація, яка допомагає білорусам та всім постраждалим від режиму Лукашенка, які втекли до України. «Дім» з’явився одразу після президентських виборів у Білорусі 2020 року та об’єднав представників білоруських організацій, які вже існували та раніше були зареєстровані на території України, а також нових біженців з Білорусі.
Координаторка Руху солідарності «Разам» Олена Талстая говорила, що рух був серед ініціаторів створення «Білоруського дому в Україні». Однак після того, як Telegram-канал цієї організації фактично взяло під свій контроль оточення Сергія Коротких, членів Руху було заблоковано і викинуто з чату. На думку Талстой, це було необхідно для монополізації руху білорусів в Києві.
Діяльність БДУ пов’язують з ексазовцем Сергієм Коротких «Боцманом». Нам у коментарі Коротких підтвердив, що ідея створення організації належала йому, і він на перших етапах допомагав членам БДУ, а також окремо Віталію.
«Мене з ним [Шишовим] пов'язував інтерес до того, що відбувається в Білорусі, змінити те, що там відбувається і посадити Лукашенка. А тепер бажання посадити Лукашенка, а наразі і повісити — ще більше», — сказав Коротких. Також він наголосив на тому, що схиляється до версії вбивства.
Сергій Коротких — білорус за походженням. Свого часу був слухачем школи КДБ Білорусі, але його відрахували через нібито участь в одній з опозиційних акцій. Був співзасновником та лідером російського ультраправого угруповання «Націонал-соціалістичне товариство», учасників якого звинувачували у вбивствах на ґрунті расової ненависті.
У 2014 році Коротких воював в Донбасі в складі батальйону «Азов». Зараз він є членом партії «Національний корпус», має українське громадянство та вважається наближеним до колишнього глави МВС України Арсена Авакова.
- Поділитися: