У країнах Євросоюзу стартувала масова вакцинація населення від COVID-19

Країни Європейського Союзу розпочали масову вакцинацію від COVID—19. Першими робитимуть щеплення людям похилого віку, медичним працівникам та деяким провідним політикам.
Про це повідомляє Associated Press.
Перші щеплення після офіційного початку масової вакцинації 27 грудня зокрема зробив прем'єр-міністр Чехії Андрій Бабіш. Водночас в Італії вакцину ввели низці лікарів.
Міністр охорони здоров'я Італії Роберто Сперанца наголосив, що старт масової вакцинації у Євросоюзі є «символом надії для континенту», однак поки не варто розслаблятися.
«Це прекрасний день, але нам все одно потрібно виявляти обережність ... Ця вакцина — справжній шлях до закриття цього важкого сезону», — зазначив Сперанца.
Кожна країна Європейського Союзу сама вирішує, кому робитиме щеплення передусім. В Іспанії, Франції та Німеччині пріоритет надаватимуть людям похилого віку та мешканцям будинків для літніх людей. Водночас у Польщі першими вакцинуватимуть лікарів та інших працівників сфер, важливих для боротьби з пандемією.
Для щеплень у Європейському Союзі використовують препарати від Pfizer і BioNTech. Цю вакцину 21 грудня схвалила Європейська комісія.
За словами голови Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн, вакцин має вистачити для 450 мільйонів населення ЄС та країн, що входять до Європейської економічної зони.
«Вакцинація допоможе нам із часом повернутися до нормального життя. Щойно достатня кількість людей зробить щеплення, ми зможемо подорожувати, знову зустрічатися з друзями та родиною», ㅡ сказала фон дер Ляєн.
Що це за вакцина?
Вакцину компаній Pfizer і BioNTech вже схвалили не лише у Європейському Союзі. Зокрема, її дозволили використовувати у Великій Британії та США. Розробники оголосили ефективність їхньої вакцини у 95%. Однак її можна зберігати лише за –70 градусів за Цельсієм.
Третя фаза випробувань розпочалася 27 липня. У тестуванні взяли участь більш як 43 тисячі людей: частина з них отримала вакцину, а інша частина — плацебо. Вакцина була ефективна в різних вікових, статевих, расових та етнічних групах. Наприклад, у літніх людей від 65 років ефективність становила понад 94%.
В учасників майже не було побічних ефектів на препарат: у 3,8% добровольців з'являлася втома, а у 2% — головний біль. Вартість вакцини від компаній Pfizer і BioNTech становить $19,5 за дозу (для вакцинування однієї людини необхідно ввести дві дози).
Коли вакцина може бути в Україні?
У межах глобальної ініціативи COVAX Україна має отримати 8 мільйонів доз, тобто на 4 мільйони населення — адже одній людині потрібно вводити дві дози.
Першими вакцину мають отримати медики, вчителі, правоохоронці та літні люди. Водночас в аптеках вакцина може з'явитися не раніше осені.
Міністр охорони здоров'я Максим Степанов заявив, що Україна планує укласти договори про постачання вакцини проти COVID-19 з деякими компаніями-виробниками. Він, утім, наголосив, що це не гарантує отримання вакцин у найближчі місяці, адже перша вироблена партія закриватиме потреби COVAX.
У МОЗ заявили, що Світовий банк виділить Україні на закупівлю вакцин 100 млн доларів. Крім того, уряд виділив 1,3 млрд грн на імунопрофілактику населення проти COVID-19. Частина цих коштів має бути спрямована на вакцину від COVID-19. Водночас в українському бюджеті на 2021 рік на вакцинацію населення заклали 2,6 млрд гривень.
Автор: Остап Крамар