У Лондоні вперше вручили премію Earthshot Prize принца Вільяма. Лауреати отримали по $1,3 млн за боротьбу за екологію

У Лондоні 17 жовтня відбулася перша церемонія нагородження премії Earthshot Prize, яку заснували герцоги Кембридзькі. П'ять лауреатів отримали по мільйону фунтів стерлінгів (1,3 мільйона доларів) за боротьбу з екологічними проблемами.

Про це йдеться у пресрелізі премії.

Рада премії упродовж 10 місяців вивчала 750 номінантів зі всього світу, які могли б претендувати на нагороду. Експерти обрали 15 фіналістів, які мали найбільший потенціал позитивного впливу на людей та природу. Переможців обирали після консультацій із науковцями та експертами з природозахисних організацій.

Відновлення лісів у Коста-РиціEarthshot Prize

У номінації «Захист та відновлення природи» переможцем стала Коста-Рика. У 1990-х роках у країні масово вирубували ліси, але наразі у країні збільшилась кількість дерев завдяки новій програмі. Уряд платить громадянам за висаджування дерев, захист лісів та відновлення екосистем.

Організатори премії хотіли б, щоб Коста-Рика поділилася своїми знаннями та досвідом з іншими країнами з подібною проблемою.

Відют Мохан, який придумав технологію для перетворення сільськогосподарських відходів на добриваEarthshot Prize

Індійська компанія Tachakar перемогла в категорії «Очищення повітря». Підприємство розробило технологію, яка перетворює залишки врожаю та інші сільськогосподарські відходи на добрива. Так Відют Мохан хоче, щоб фермери не спалювали відходи та не забруднювали повітря.

За даними Earthshot Prize, технологія зменшує викиди диму на 98%. Організатори сподіваються, якщо використовувати розробку в усьому світі, то за рік вдасться скоротити мільярд тонн вуглекислого газу.

Вирощування коралівEarthshot Prize

У номінації «Відновлення океану» переможцями стали двоє найкращих друзів. Сем Тейхер та Ґатор Гальперн заснували проєкт Coral Vita, у межах якого відновлюють коралові рифи на Багамських островах. Друзі вирощують корали на суші, а потім пересаджують в океані.

Завдяки виграшу Coral Vita планує створити мережу ферм, де вирощуватимуть корали, для відновлення рифів у різних країнах.

Центри харчових відходів у МіланіEarthshot Prize

Центри харчових відходів у Мілані перемогли у категорії «Побудуйте світ без відходів». Такі центри з 2019 року збирають невикористані продукти з супермаркетів, їдалень компаній та передають їх організаціям, що роздають їжу людям, які цього потребують.

У місті є три центри харчових відходів, які за рік рятують близько 130 тонн їжі або 350 кг за день. До 2030 року в Мілані хочуть удвічі скоротити кількість харчових відходів. Також у міста є план, як можна використовувати центри відходів в усьому світі.

Earthshot Prize

У п'ятій номінації «Виправлення клімату» перемогла технологія AEM Electrolyser, над якою працювали представники Німеччини, Таїланду та Італії.

Технологію придумали у компанії Enapter, яку співзаснувала Вайтеа Кован — острів у Тихому океану, де вона народилася, постраждав від змін клімату. Технологія використовує відновлювальну енергію для виробництва водню за допомогою розщеплення води на водень і кисень. Зазвичай водень виробляють під час спалювання викопного палива.

За допомогою виграшу в компанії хочуть розширити команду та використовувати технологію в різних куточках світу. Наразі її випробовували у Таїланді.

Детальніше про премію

Earthshot Prize заснували на початку 2020 року. Щороку герцоги планують нагороджувати по 5 людей, які борються з екопроблемами. Щороку церемонія нагородження відбуватиметься в іншому місті. У 2022-му вона має відбутися у США.

На церемонію у Лондоні приєднались ведучий-натураліст Девід Аттенборо, а також артисти Емма Вотсон, Ед Ширан, Емма Томпсон та інші.

Жоден артист не використовував літаки, щоб добратися на церемонію. Під час виступів співаків 60 велосипедистів виробляли електроенергію. Організатори заявляють, що сцену побудували без використання пластику, а гостей просили обирати вбрання з урахуванням впливу на природу. Так, акторка Емма Вотсон була в сукні, яку зробили з 10 старих суконь.