У Малі військова хунта запропонувала план передачі влади цивільним. Опозиції він не сподобався

Хунта у західноафриканській державі Малі, що захопила владу в країні 18 серпня, оприлюднила свій план мирної передачі влади. Головне опозиційне об’єднання вже його відхилило, заявивши про плани хунти «захопити й конфіскувати владу».

Остаточну версію «дорожньої карти» транзиту влади створений хунтою Національний комітет порятунку народу Малі затвердив 12 вересня. Відповідно до неї, перехідний період у країні триватиме півтора року, протягом яких Малі керуватиме президент — військовий або цивільний, його обиратиме саме хунта.

Раніше Комітет пропонував продовжити перехідний період до двох років, але поступився під час перемовин із політичною опозицією Малі — «Рухом 5 червня — Об’єднанням патріотичних сил» (M5-RFP).

Щоправда, там уже заявили, що представлений військовими документ про передачу влади не відповідає результатам їхніх перемовин.

«M5-RFP відхрещується від підсумкового документа, який не відображає поглядів і рішень малійського народу. Прагнення захопити й конфіскувати владу на користь Національного комітету з порятунку народу Малі не виправдовує засобів досягнення цієї мети», — йдеться в заяві опозиціонерів.

Саме M5-RFP був провідною опозиційною силою, яка виступала проти попередньої влади в Малі до приходу до влади хунти.

Що про військовий переворот кажуть у світі?

Ще в серпні у світі дії заколотників передусім засудили. Рада Безпеки ООН закликала путчистів якнайшвидше звільнити затриманих чиновників і припинити захоплення влади.

Регіональні африканські організації, до яких входить Малі — Африканський союз і ЕКОВАС, — заявили, що призупиняють членство країни в них, і так само засудили дії заколотників.

Засудили переворот і окремі країни, як-от Франція (Малі є її колишньою колонією, а зараз там перебувають її миротворці, що борються із джихадистами), США, Німеччина, Китай, Туреччина тощо. Засудили події в Малі і в Україні: МЗС закликав путчистів до звільнення затриманих і початку діалогу з регіональними партнерами.

Росія, своєю чергою, зазначила, що «уважно слідкує» за подіями в Малі, прямо не засудивши дій військових. Російські дипломати з посольства в Малі стали першими, хто зустрівся із представниками хунти після перевороту.

Що взагалі за заколот у Малі?

Заколот почався 18 серпня в армійській базі в місті Каті, що за 15 кілометрів від Бамако. Там було чутно постріли, після чого в напрямку столиці рушили колони техніки з військовими. По дорозі вони розганяли місцевих жителів по домівках і блокувала дороги. Частина малійців вигукувала гасла на підтримку дій заколотників.

Військові арештували топчиновників уряду Малі, зокрема й президента Кейту, а також захопили офіс державного телебачення, звідки й оголосили про захоплення влади в країні. Захоплення влади відбулося здебільшого мирно та без людських жертв. Кейту на початку вересня випустили за межі країни на лікування.

Хунта оголосила про створення Національного комітету порятунку народу Малі на чолі з одним із організаторів заколоту — полковником Ассімі Ґоїтою. Комітет заявив про формування плану виходу країни з політичної кризи разом із політичною опозицією і представниками громадянського суспільства країни.

Що за криза в Малі?

Малі — колишня французька колонія, яка проголосила незалежність у 1960 році. Вона є однією з найбідніших країн в Африці та світі. За свою 60-річну історію вона вже переживала три військові перевороти (в 1968, 1991 й 2012 роках).

А з червня 2020-го в країні тривали багатотисячні антиурядові протести, учасники яких критикують чинного президента Кейту за корупцію й економічну кризу. За час протестів загинули щонайменше 14 людей.

Військовий переворот 2012 року призвів до активізації сепаратизму в центрі й на півночі країни, який триває і досі. А тому повторення подібного сценарію в 2020 році може мати дуже важкі наслідки для країни.