Світ засудив військовий переворот у Малі. Його організатори обіцяють якнайшвидше провести вибори і передати владу

Світ засудив військовий переворот у Малі. Його організатори обіцяють якнайшвидше провести вибори і передати владу
EPA-EFE/H.DIAKITE

18 серпня в Малі відбувся заколот військових: вони захопили керівництво країни і змусили президента Ібрагіма Бубакара Кейту піти у відставку. Міжнародна спільнота переважно засудила дії військових, тоді як вони пообіцяли якнайшвидше організувати вибори й передати владу. На події в Малі відреагувала й Україна.

Під ніч 19 серпня організатори заколоту створили Національний комітет порятунку народу Малі. Після примусової відставки Кейти з посади президента керівником країни (й очільником згаданого комітету) себе проголосив полковник Ассімі Ґоїта.

Про нього відомо мало; ЗМІ називають Ґоїту керівником малійських спецслужб і наближеним до однієї з головних опозиційних фігур у країні — імама Махмуда Діко. Втім той після зустрічі із заколотниками заявив, що йде з політики, не пояснивши причин такого рішення.

Речник Комітету з порятунку народу Малі підполковник Ісмаель Ваґ у зверненні на державному телебаченні (теж захопленому заколотниками) заявив, що його мета — запобігти скочуванню країни в хаос.

Речник Національного комітету з порятунку народу Малі підполковник Ісмаель Ваґ (у центрі) оголошує про подальші плани хунти, Бамако, Малі, 19 серпня 2020 рокуEPA-EFE/STR

«День за днем Малі прямує в прірву хаосу із анархією й беззахисністю через провали людей, які керують його долею. Справжня демократія не означає поступливість чи слабкість державної влади, яка має гарантувати свободу й безпеку народу», — заявив Ваґ.

Він також заявив, що Малі продовжить дотримуватися всіх покладених на країну міжнародних зобов’язань. А комітет розпочне підготовку до виборів для мирної передачі влади протягом «розумного» періоду часу, не уточнивши, коли саме це станеться.

Поки що ж Малі закриває кордони для приїжджих, а в країни встановлюється комендантська година з 21:00 до 05:00.

Що про військовий переворот кажуть у світі?

У світі дії заколотників передусім засудили. Рада Безпеки ООН закликала путчистів якнайшвидше звільнити затриманих чиновників і припинити захоплення влади.

Регіональні африканські організації, до яких входить Малі — Африканський союз і ЕКОВАС, — заявили, що призупиняють членство країни в них, і так само засудили дії заколотників.

Засудили переворот і окремі країни, як-от Франція (Малі є її колишньою колонією, а зараз там перебувають її миротворці, що борються із джихадистами), США, Німеччина, Китай, Туреччина тощо. Засудили події в Малі і в Україні: МЗС закликав путчистів до звільнення затриманих і початку діалогу з регіональними партнерами.

Росія, своєю чергою, зазначила, що «уважно слідкує» за подіями в Малі, прямо не засудивши дій військових. Співзасновник Центру дослідження Африки Олександр Мішин вказує на те, що ці слова Москви можуть свідчити про негласну підтримку нею заколотників.

Президент Малі Ібрагім Бубакар Кейта, відставки якого вимагали учасники військового заколотуWikipedia

Що взагалі за заколот у Малі?

Заколот почався 18 серпня в армійській базі в місті Каті, що за 15 кілометрів від Бамако. Там було чутно постріли, після чого в напрямку столиці рушили колони техніки з військовими. По дорозі вони розганяли місцевих жителів по домівках і блокувала дороги. Частина малійців вигукувала гасла на підтримку дій заколотників.

Військові арештували топчиновників уряду Малі, зокрема й президента Кейту, а також захопили офіс державного телебачення, звідки й оголосили про захоплення влади в країні. Захоплення влади відбулося здебільшого мирно та без людських жертв.

Що за криза в Малі?

Малі — колишня французька колонія, яка проголосила незалежність у 1960 році. Вона є однією з найбідніших країн в Африці та світі. За свою 60-річну історію вона вже переживала три військові перевороти (в 1968, 1991 й 2012 роках).

А з червня 2020-го в країні тривають багатотисячні антиурядові протести, учасники яких критикують чинного президента Кейту за корупцію й економічну кризу. За час протестів загинули щонайменше 14 людей.

Військовий переворот 2012 року призвів до активізації сепаратизму в центрі й на півночі країни, який триває і досі, зазначив Олександр Мішин. А тому повторення подібного сценарію в 2020 році може мати дуже важкі наслідки для країни, вважає він.