У Міноборони наразі називають низькою імовірність ескалації на кордоні України та Росії
Міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що наразі імовірність значної ескалації на українсько—російському кордоні оцінюється як низька.
Про це він повідомив на брифінгу 3 лютого.
За його словами, з часу його виступу 28 січня у Верховній Раді «суттєвих змін» на кордоні не відбулося.
«Ми не фіксуємо сьогодні формування ударних підрозділів. Імовірність значної ескалації станом на сьогодні розглядається як низька», — сказав міністр.
За його словами, українська розвідка постійно фіксує зміни біля кордону (українсько-російського та українсько-білоруського) та порівнює свої дані з даними партнерів.
Тиждень тому Резніков заявляв про приблизно 130 тисяч російських військових на кордон (разом із авіацією та морськими силами). За словами міністра, біля українського кордону перебувають приблизно 115 тисяч військових (ідеться лише про наземний компонент, без авіації та морських сил). Це загальна кількість військових і на території Білорусі, і на прилеглих районах з РФ, зокрема в окупованому Криму та на Донбасі.
Міністерство продовжує фіксувати мілітаризацію окупованого Криму: півострів використовують як полігон, проводять там навчання, накопичення зброї, введення та відведення військ Росії. Проте на півострові також не фіксується формування ударних угруповань для наступу.
Крім того, Міноборони слідкує за білорусько-російськими навчаннями на території Білорусі. За словами Резнікова, активна фаза цих навчань вже мала розпочатись. Відомство очікує, що у навчаннях візьмуть участь декілька тисяч людей, переважно це підрозділи зі Східних та Центральних округів. Українські військові спостерігатимуть за ситуацією у п'ятьох українських областях, що межують із Білоруссю.
«Ми не плануємо здійснювати жодних провокацій щодо Білорусі та не очікуємо жодних провокацій зі сторони Білорусі, бо вважаємо, що між нами немає жодних підстав для ворожнечі... Ми хотіли б, щоб у Мінську нас почули», — сказав Резніков.
Можливий напад з боку РФ
Росія нині вимагає від НАТО більше ніколи не розширюватися на схід, зокрема не брати Україну. США та Альянс уже відповіли й не погодилися на такі вимоги.
Водночас Москва ще до переговорів почала стягувати свої війська до кордонів з Україною. За даними Міноборони, біля кордонів України залишаються 130 тисяч російських військових (наземні війська, авіація та морські сили). А в Білорусі на лютий заплановані військові навчання з Росією, і солдати вже починають прибувати до країни.
В українській розвідці кажуть, що Росія готується до можливої атаки на схід і південь України в січні-лютому 2022 року. Американські розвідники (відповідно до можливого сценарію, яким поділився Bloomberg) вважають, що наступ на Україну може відбутися у трьох напрямках: з окупованого Криму, Білорусі та з боку російського кордону.