У МОК заявили, що вони «не можуть бути арбітрами у глобальних політичних суперечках»
Президент Міжнародного олімпійського комітету Томас Бах заявив, що Олімпійські ігри та їх керівний орган, Міжнародний олімпійський комітет, «не можуть бути арбітрами у глобальних політичних суперечках».
Про це він сказав 22 березня на політичному форумі, захищаючи плани МОК включити російських і білоруських спортсменів до Олімпійських ігор у Парижі у 2024 році, пише Reuters.
«Ми повинні бути політично нейтральними, але не аполітичними. Добре знаємо, що світом керує політика і що наші рішення мають політичні наслідки, і ми повинні включати це у своє мислення. Але ми не повинні робити помилку, підносячи себе до арбітрів політичних суперечок, тому що будемо розчавлені цією політичною владою», — сказав Бах.
Він додав, що Олімпійські ігри повинні триматися якомога далі від політики, бо, мовляв, вони втратять свою об’єднувальну силу. Президент МОК навів приклади минулих бойкотів у 1970-х і 1980-х роках.
«Якщо політика вирішує, хто може брати участь у змаганнях, тоді спорт і спортсмени стають інструментами політики. Тоді спорт не може передати свою об’єднувальну силу», — сказав Бах у своїй промові.
Що передувало?
25 січня МОК опублікував заяву, в якій закликав дозволити окремим російським і білоруським спортсменам, що не підтримують війну в Україні, брати участь у спортивних змаганнях під нейтральним прапором. Водночас в організації підтвердили, що санкції проти росії та Білорусі залишаються чинними: та території обох країн заборонено проводити міжнародні змагання.
У відповідь на це президент Національного олімпійського комітету України Вадим Гутцайт заявив, що Україна може бойкотувати Олімпійські ігри, якщо російським і білоруським спортсменам дозволять повернутися на міжнародні спортивні змагання. А втім, він наголосив, що це «крайній захід».
Президент України Володимир Зеленський звернувся з листами щодо цієї теми до президентів провідних міжнародних спортивних федерацій, а також до президента Франції Емманюеля Макрона, чия країна прийме Олімпійські ігри 2024 року.
Зеленський також заявив, що Україна розпочинає міжнародну кампанію, щоб не допустити російських спортсменів до змагань на Олімпіаді.
Низка країн, зокрема Польща та Велика Британія, вже засудили наміри МОК, а Данія навіть не виключила можливості бойкоту. Латвія також заявила, що поки триває війна росії проти України, вона не братиме участі в Олімпійських іграх разом зі спортсменами з рф та Білорусі.
Натомість МОК відкинув критику з боку України, назвавши її «наклепницькою».