«У москві будуть сприймати виключно як прояв слабкості»: Зеленський про рішення Канади щодо передачі турбіни
Президент Володимир Зеленський прокоментував рішення канадського уряду повернути відремонтовану газову турбіну для «Північного потоку—1» до Німеччини. Він заявив, що у москві рішення про санкційний виняток будуть сприймати «виключно як прояв слабкості».
Про це глава держави сказав у вечірньому відеозверненні 11 липня.
«Якраз тепер можна не сумніватися, що росія спробує не просто максимально обмежити, а таки повністю припинити у найбільш гострий момент постачання газу в Європу», — сказав він.
Зеленський пояснив, що кожна поступка в таких умовах сприймається російським керівництвом як стимул для сильнішого тиску.
«Якщо держава-терорист може витиснути такий виняток у санкціях, то яких винятків вона захоче завтра чи післязавтра? Це питання дуже небезпечне. Причому небезпечне не тільки для України, а й для всіх країн демократичного світу», — додав президент
Глава держави зазначив, що ще можна переглянути це рішення про одну турбіну, яке тягне за собою багато інших проблем. Водночас росія «ніколи не грала в енергетиці за правилами й не гратиме зараз, якщо не побачить сили».
Що передувало?
14 червня «Газпром» заявив, що скоротить постачання газу до Німеччини трубопроводом «Північний потік-1» через нібито несвоєчасне проведення ремонтних робіт компанією Siemens. Та нібито не поставила необхідне для ремонту обладнання, яке обслуговується в Канаді.
Річ у тім, що до Монреаля на ремонт відправили турбіну для «Північного потоку», але вона застрягла там через санкції проти російської нафтової та газової промисловості, які уряд Канади запровадив раніше. Німеччина, яка вже зіткнулася з енергетичною кризою, запропонувала обхідний шлях для турбіни через ФРН.
Міністр економіки Німеччини Роберт Хабек запевняв, що першим виступатиме за посилення санкцій проти рф, але вони не мають шкодити Німеччині більше, ніж росії та путіну. За його словами, передання турбіни позбавило би кремль приводу тримати трубопровід закритим.
Україна виступала проти передавання турбіни. Але 10 липня міністр природних ресурсів Канади Джонатан Вілкінсон оголосив, що країна все-таки передасть її. МЗС та Міненергетики України закликали Канаду скасувати це рішення: мовляв, росія може продовжувати постачання газу до Німеччини в повному обсязі й без цієї турбіни, а її передання дозволить кремлю й надалі використовувати енергетику як інструмент гібридної війни проти Європи.