У МОЗ запевнили, що не приховують статистику смертності від COVID-19, і розповіли, кого туди вносять
Україна не приховує статистику смертей від COVID—19, а навпаки — фіксує їх у «широкому визначенні». Враховуються випадки, навіть якщо коронавірусна хвороба була тільки супутнім захворюванням, яке загострило інші стани пацієнта.
Про це сказав міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко на брифінгу 22 лютого.
За словами Ляшка, рівень госпіталізацій в Україні вже нижчий за граничний показник адаптивного карантину в 60 осіб на 100 тисяч населення, а летальність зменшилась у 4 рази ㅡ з 2% до 0,5%.
«У трактуванні смертності часто можна спостерігати маніпуляції та неправильне використання абсолютних цифр. Нагадаю: смертність є відкладеним показником, який починає зростати і, відповідно, спадати на 2-3 тижні пізніше, ніж випадки та госпіталізації», ㅡ сказав Ляшко.
Міністр наголосив, що останніми днями ситуація з COVID-19 почала стабілізуватися, а середньодобова кількість померлих припинила зростати й перебуває на «плато». Вже цього тижня очікують на повну стабілізацію.
За словами Ляшка, до коронавірусної статистики щодо померлих вносять людей, які померли «з COVID-19», навіть якщо це була лише супутня хвороба, що загострила інші.
«Це дещо завищує дані смертності в Україні, якщо порівняти з іншими європейськими країнами, які показують смертність від COVID-19 або можуть обмежуватися лише госпітальною смертністю чи смертністю у визначений проміжок часу», ㅡ сказав Ляшко. Та навіть за такої моделі показники України менші, ніж у деяких країнах Європи.
Ляшко додав, що покращити ситуацію допомагає вакцинація. «За даними математичного моделювання, вакцинація в Україні вже врятувала приблизно 22 тисячі життів. Це означає, що кількість померлих [від COVID-19] за весь час пандемії вдалося скоротити щонайменше на 17%», ㅡ сказав він.
Що у нас з вакцинацією?
Загалом в Україні зробили понад 31,5 мільйона щеплень проти COVID-19. Принаймні першу дозу отримали більш як 15,6 мільйона людей, а обидві — 15,1 мільйона.
Вакцинація проти COVID-19 триває в Україні з 24 лютого 2021 року. План вакцинації передбачав, що в серпні 2021-го мали зробити 6 млн щеплень, а з вересня — понад 8 млн щомісяця. Але в реальності вийшло так: у серпні зробили 3,6 млн щеплень, у вересні — 3,2 млн, у жовтні — 8,4 млн, у листопаді — 7,05 млн та в грудні — 3,7 млн. А от упродовж січня 2022 року зробили тільки 1,9 млн щеплень.