У Нідерландах є родовище, яке може замінити російський газ. Однак країна відкидає заклики викачувати більше газу
Родовище Гронінген, що в однойменній провінції в Нідерландах, має достатні обсяги газу, щоб цьогоріч замінити російські постачання. У країні відкидають заклики збільшити викачування газу, бо планують поступово закривати родовище. Але в разі критичної ситуації Нідерланди збільшать видобування.
Про це повідомляє Bloomberg.
Із 1963 року родовище є основою газопостачання в Європі. Навіть через пів століття видобутку в родовищі досі залишається приблизно 450 мільярдів кубометрів газу вартістю в один трильйон доларів.
За даними компанії Shell Plc, яка бере участь в експлуатації родовища, щороку можна видобувати приблизно на 50 мільярдів кубометрів газу більше, ніж є зараз.
Однак видобуток газу призводить до землетрусів, які пошкоджують житло. З приблизно 327 тисяч будинків 127 тисяч мають певні пошкодження. Із 2012 року в цьому районі знесли понад 330 будівель, оскільки землетруси зробили їх небезпечними для використання.
Із 2014 року уряд Нідерландів встановлює дедалі суворіші обмеження на видобуток із родовища. Він упав із 54 мільярдів кубометрів газу у 2013-му до 4,5 мільярда кубометрів у 2022-му. Приблизно у 2025-2028 роках родовище планують закрити.
На росію припадала приблизно третина європейського імпорту газу до повномасштабного вторгнення в Україну, але у відповідь на санкції рф обмежила постачання. За оцінками Shell, із Гронінгена можна було б додатково видобувати 46 мільярдів кубометрів і це б замінило російські постачання.
Комісар ЄС із питань внутрішнього ринку Тьєррі Бретон зазначив, що Нідерланди мають переглянути своє рішення про закриття родовища. Але уряд Нідерландів відкидає заклики збільшити буріння, бо не хоче наражатися на критику місцевих. Хоча прем'єр-міністр Марк Рютте не виключає, що, можливо, доведеться видобувати газ із Гронінгена, але лише у критичній ситуації, якщо все «піде не так, як треба».
Енергетична криза в Європі
Європа зіткнулася, можливо, з найсуворішою енергетичною кризою за останні десятиліття, відтоді як росія вирішила повністю припинити постачання газу через газопровід «Північний потік».
А 27 вересня представники Данії та Швеції повідомили про виявлення двох витоків на газопроводі «Північний потік-1» у Балтійському морі. За кілька годин до цього подібна аварія сталася на газопроводі «Північний потік-2». У ЄС підозрюють диверсію.
Водночас у Європі ще раніше були занепокоєні, що «Газпром» може продовжити обмеження на постачання газу. Як писав Bloomberg, найгіршим сценарієм є те, що Європа повністю залишиться без російського газу, зіткнувшись зі швидким похолоданням.