У Німеччині адвокати звернулися до прокуратури щодо розслідування катувань білорусів режимом Лукашенка

Чотири німецькі адвокати звернулися до Федеральної прокуратури міста Карлсруе щодо застосування насильства проти громадян Білорусі під час протестів після виборів президента в серпні 2020 року.

Про це повідомляє німецьке інформагентство dpa.

Свій позов адвокати подали від імені десятьох білорусів. Вони стверджують, що стосовно них були вчинені злочини проти людяності: вони зазнали фізичного насильства, їх позбавляли їжі та сну, принижували та цькували.

«Загалом, ставлення держави [щодо десятьох білорусів] можна описати як варварське», — цитує dpa заяву адвокатів. Своє звернення вони обґрунтовують принципом універсальної юрисдикції, який дозволяє Німеччині розслідувати порушення міжнародного права, скоєні в інших державах.

Як пояснив TUT.by білоруський юрист Михайло Кирилюк, Білорусь є підписантом Конвенції про заборону катувань (їхнє використання, отже, порушує міжнародне право), а тому Німеччина має формальні підстави розслідувати злочини білоруського режиму.

Приміром, у жовтні 2020 року прокуратура Литви оголошувала про початок досудового розслідування щодо застосування силовиками насилля проти громадянина Білорусі. Тоді Мінськ назвав це втручанням у внутрішні справи країни.

У коментарі DW представник білоруської діаспори в Німеччині пояснив, що позов почали готувати ще у вересні-жовтні 2020 року. За його словами, до заяви готові долучитися ще понад 100 постраждалих білорусів.

«Звісно ж, ми очікуємо на обвинувальний вердикт», — сказав співрозмовник DW.

Із серпня 2020 року в Білорусі відбуваються масові протести через проголошення переможцем президентських виборів Олександра Лукашенка, який обіймав цю посаду понад 26 років. Протестувальники не визнають цих результатів і вимагають визнати опозиціонерку Світлану Тіхановську легітимною президенткою Білорусі.

Попри масові мітинги та акції в усій країні, 23 вересня Лукашенко «по-тихому» провів інавгурацію та знову обійняв посаду президента. А протестувальників силовики жорстко розганяли, затримували й загалом переслідують, зокрема й кримінальними справами.

За даними правозахисників, за час протестів були затримані понад 30 тисяч людей; п'ятеро протестувальників загинули внаслідок жорстких дій силовиків. Білоруські правоохоронці порушили понад 2 300 справ проти протестувальників. 369 людей визнані політичними в'язнями.