У Новій Каледонії відбувся референдум про від’єднання від Франції. Чи з’явиться на мапі світу нова країна?
На островах Нова Каледонія 12 грудня відбувся вже третій референдум про незалежність від Франції. За попередніми даними, більшість жителів регіону проголосували проти відокремлення від республіки.
Попередні результати опублікувала місцева влада.
Згідно з ними, за незалежність Нової Каледонії від Франції виступили 3,51% (2 755 людей) тих, хто проголосував. Водночас 96,49% (75 762) відкинули цю пропозицію.
Влада повідомила, що явка на голосуванні становила 43,9%, а загалом у референдумі взяли участь понад 80 тисяч мешканців Нової Каледонії.
Як пише Reuters, корінне населення канаків, яке значною мірою виступає за незалежність, закликало не брати участі в референдумі, оскільки зараз вони перебувають у 12-місячному траурі після вересневого сплеску коронавірусної інфекції.
Третє й останнє голосування щодо цього питання відбулося після двох попередніх референдумів у 2018 та 2020 роках, у яких проти проголосували 57% і 53% мешканців відповідно.
«Каледонці вирішили залишитися французами. Вони вирішили це вільно. Ми не можемо ігнорувати, що електорат багато років залишався глибоко розділеним... Зараз починається перехідний період», — сказав у телезверненні президент Франції Емманюель Макрон.
Чи всі задоволені результатами?
Президент конгресу Нової Каледонії Рох Вамітан, лідер руху за незалежність, висловив жаль, що французький уряд відхилив їхній заклик перенести третій референдум на вересень 2022 року через повагу до місцевих траурних звичаїв.
«Цей референдум для нас не є третім. Ми вважаємо, що є лише два легітимних референдуми: 2018 та 2020 років. Цей референдум є референдумом французької держави, а не нашим», — сказав він.
Аналітики побоюються, що голосування проти розлютить прихильників незалежності, створивши нестабільність, зазначає Reuters.
Більше про Нову Каледонію
Це архіпелаг із десятків островів, розташований у південній частині Тихого океану, за 15 тисяч кілометрів від Парижа. Він увійшов до складу Французької імперії в 1853 році, а з 1998 року є особливим адміністративно-територіальним утворенням Франції. Населяють регіон переважно меланезійці та французи.
Згідно з Нумейськими угодами, які підписали того ж року, до кінця 2018 року в Новій Каледонії передбачене проведення референдуму про статус території. У разі поразки прихильників незалежності на першому референдумі документом передбачена можливість ініціювати ще два аналогічних референдуми до 2022 року.
Щороку острови отримують приблизно 1,3 млрд євро від уряду Франції. Регіон має великі родовища нікелю, що є життєво важливим компонентом у виробничій електроніці.