У петиції Зеленського закликали надати звання Героя України полеглому військовому та експолітвʼязню Геннадію Афанасьєву

На сайті Офісу президента зареєстрували петицію про присвоєння звання Героя України посмертно військовослужбовцю ЗСУ та колишньому політичному вʼязну кремля Геннадію Афанасьєву. Він загинув у боях за Україну в грудні 2022 року.

Про це свідчить звернення до президента.

«Геннадій Афанасьєв — людина честі та мужності, воїн, який для багатьох став зразком міцності духу, перебував на війні із російською агресією з 2014 року. Він відважно дивився в обличчя ворога і зберіг стійкість до останнього», — наголошує авторка петиції Валерія Рєзанова.

Зазначається, що Геннадій був активістом громадського опору російській окупації Криму. У 2014 році став бранцем кремля, в увʼязненні пробув 767 днів. Рєзанова додає: «Попри знущання, тортури та психологічний тиск — вистояв».

Після обміну у 2016-му став одним із лідерів руху за звільнення українських політичних бранців, зокрема, на громадських засадах обіймав посаду спецпредставника МЗС України з питань звільнення полонених. Друкував колонки про спогади щодо полону, також випустив автобіографічну книгу «Піднятися після падіння», де описав свій досвід перебування в російському увʼязненні.

Згодом започаткував та викладав безоплатні IT-курси для ветеранів російсько-української війни та їхніх родин, щоб допомогти соціалізуватися і здобути високооплачувану професію, зазначається у петиції.

З першого дня повномасштабного вторгнення став добровольцем, залишивши вдома дружину та маленьку доньку. Геннадій із позивним Тор брав участь у боях за Україну в Київській, Харківській, Луганській областях у складі 130 батальйону 241 бригади Сил територіальної оборони. Загинув 18 грудня 2022 року у віці 32 років на Луганщині під селищем Білогорівка. Його посмертно нагородили орденом «За мужність» III ступеня.

«Сміливість, незламність та життєвий шлях Геннадія Афанасьєва заслуговує найвищої державної відзнаки — Герой України», — йдеться у тексті звернення.

Наразі петиція отримала 1325 підписів із 25 тисяч необхідних.

Більше про Геннадія Афанасьєва

Геннадій народився у Сімферополі 8 листопада 1990 року. У дитинстві кілька років проживав в Одесі. У 2012 році здобув ступінь магістра за спеціальністю «Право».

На початку окупації росією Криму у 2014 році доєднався до спротиву: записував відеоролики на підтримку проукраїнських рухів, ініціював початок навчань із першої медичної допомоги для волонтерів, 9 березня брав участь у зустрічі активістів біля бюста Тараса Шевченка на 200-ту річницю з Дня народження поета, розмальовував стіни українською символікою. Його затримали російські силовики 9 травня того самого року в Сімферополі.

Геннадій проходив у кримінальній справі за сфабрикованим звинуваченням у терористичній діяльності у Криму навесні 2014-го. У цій самій справі фігурували український режисер Олег Сенцов, який зараз воює на фронті, та активіст Олександр Кольченко.

У нього вдома провели обшуки та вилучили фотоапаратуру. Геннадій зізнався в участі в підпалах офісів партії «русское единство» та «Партії регіонів» та уклав зі слідством угоду — згідно з нею в обмін на свідчення проти Сенцова він отримає 7 років позбавлення волі.

Однак у 2015 році під час виступу як свідок обвинувачення в суді над Сенцовим Афанасьєв відмовиться від своїх свідчень, крім тих, що стосуються його участі в підпалах. Він заявив, що інші свідчення давав під примусом.

Вже після повернення в Україну Геннадій виграв справи проти росії в Європейському суді з прав людини.

У травні 2023-го жителі Києва запропонували перейменувати вулицю імені Костянтина Слонова на честь Геннадія Афанасьєва. Наразі вулиця досі не отримала нової назви.