У Польщі офіційно розпалася урядова коаліція. Дострокові вибори можуть відбутися вже навесні 2022 року
Партія «Згода» оголосила про вихід своїх 11 депутатів із владної польської коаліції «Об’єднана правиця» у відповідь на звільнення свого очільника Ярослава Говіна з посади віцепрем’єра. Це наближує можливість дострокових парламентських виборів у країні.
Про це повідомляють Onet.pl та RMF24.
Конфлікт між «Згодою» та партією «Право і Справедливість» — старшою партією в коаліції — загострився з початку серпня, коли членкиню «Згоди» звільнили з уряду формально за неналежну роботу з утілення програми «Польський лад» — масштабної соціальної ініціативи уряду зі збільшення соцвиплат.
Після цього Говін висунув ультиматум «ПіС», пов’язаний із поправками в уже згаданий «Польський лад» і так званий lex TVN. Останній закон має обмежити потенційне коло власників ЗМІ в Польщі: влада каже, щоб захистити їх від капіталу з Китаю та Росії, опозиція — щоб витіснити незалежні медіа, які фінансують зокрема США.
Зрештою, після відкидання «ПіС» ультиматуму Говіна 10 серпня уряд оголосив про його відставку з посади віцепрем’єра. Він сам, до слова, говорив, що дізнався про це зі ЗМІ. 11 серпня рішення про відставку Говіна за поданням прем’єра Матеуша Моравецького офіційно підтримав президент Польщі Анджей Дуда.
І того ж 11 серпня «Згода» в особі заступника речника Яна Стрешека оголосила про офіційний вихід із владної коаліції та формування власної фракції. Зауважимо, що «Об’єднана правиця» у складі «ПіС», «Згоди» та ще однієї партії — «Солідарна Польща» — перебувала в незмінному складі з часів виборів у листопаді 2015 року.
Представники «ПіС» не приховують, що внаслідок виходу «Згоди» з коаліції можливі дострокові парламентські вибори. Ймовірно, вони можуть відбутися навесні 2022 року. А втім, неформально «ПіС» разом із «Солідарною Польщею» зберігають більшість у парламенті спільно з ультраправою партією «Kukiz`15», яка останніми місяцями ситуативно голосує з владою.
Чергові парламентські вибори в Польщі мають відбутися восени 2023 року. Соцопитування IBRiS на початку червня давало «Об'єднаній правиці» більшість голосів (40,3%). На другому й третьому місцях — опозиційні «Польща 2050» (22,9%) та «Громадянська коаліція» (15,9%).
А втім, це опитування відбулося до того, як головну партію «Громадянської коаліції» — «Громадянську платформу» — очолив її екскерівник і колишній голова Європейської ради Дональд Туск. Оглядачі вважають, що так «Платформа» намагається посилити свої позиції перед парламентськими виборами.