У Польщі проведуть референдум з чотирма запитаннями: зокрема, про Білорусь і мігрантів

Керівна партія Польщі «Право і справедливість» (ПіС) представила чотири питання, які хочуть винести на загальнонаціональний референдум 15 жовтня. Він має пройти одночасно з парламентськими виборами.

Останнє четверте запитання представив міністр національної оборони Маріуш Блащак зранку 14 серпня. Воно звучить так: «Чи підтримуєте ви ліквідацію бар'єра на кордоні між Польщею та Білоруссю?»

«Для нас голос простих поляків завжди є вирішальним. Найважливіші питання, які стосуються безпеки, мають вирішувати громадяни. Польща може стати наступною мішенню путіна, а нашій безпеці є реальна загроза», — сказав у відеоролику Блащак щодо четвертого запитання референдуму.

Цьому передували заяви польської опозиції, яка критикувала чинну владу за будівництво бар'єра на кордоні з Білоруссю, а потім оголосила про наміри його ліквідувати.

Інші три запитання звучать так:

  • Перше: «Чи підтримуєте ви продаж державних підприємств?»
  • Друге: «Ви за підвищення пенсійного віку, який сьогодні становить 60 років для жінок і 65 років для чоловіків?»
  • Третє: «Чи підтримуєте ви прийняття тисяч нелегальних іммігрантів з Близького Сходу та Африки відповідно до механізму примусового переселення, нав’язаного європейською бюрократією?»

Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький зазначив, що 14 серпня уряд затвердить формулювання всіх запитань референдуму, а тоді їх 17 серпня має розглянути Сейм.

Референдум має відбутися одночасно із парламентськими виборами, призначеними президентом Анджеєм Дудою на 15 жовтня.

Польські вибори і Україна

Парламентські вибори 15 жовтня, як очікується, можуть послабити позиції консервативної партії «Право і справедливість» (ПіС), що домінувала протягом двох останніх каденцій.

Польські ЗМІ погоджуються, що зараз ПіС робить ставку саме на польсько-українські відносини. Напруженість між Польщею та Україною також взяла до уваги центристська «Польська селянська партія».

Окрім того, у виборах візьме участь ультраправа «Конфедерація», яка, за даними опитувань, має третє місце в рейтингу підтримки з 13,5%. «Конфедерацію» охрестили антиукраїнською через позицію щодо підтримки України, виступів проти законів на підтримку біженців тощо.

В арсеналі політичних сил, які хочуть зіграти на втомі поляків від війни в Україні, — питання міграції, нібито засилля польського ринку українськими товарами, страх громадян перед російським вторгненням і заклики допомагати українцям «не роззброюючись самим».