У Польщі вагітна жінка померла, бо лікарі нібито чекали смерті плода й не хотіли робити аборт. У країні пройшли протести

У польському місті Пщина на 22 тижні вагітності померла 30—річна жінка. Лікарі попри загрозу життю жінки чекали, поки помре плід, і нібито не хотіли робити аборт. Торік у Польщі визнали незаконними аборти через дефекти плоду.

Про це йдеться у заяві адвокатської компанії Budzowska, яка представляє інтереси родини померлої.

Жінка померла ще 22 вересня, однак її історія набула розголосу впродовж останніх днів. Вона звернулася до лікарні у Пщині через зникнення навколоплідних вод. Медики підтвердили, що немає навколоплідних вод, а також те, що у плода є дефекти, які діагностували раніше.

Під час госпіталізації плід загинув, померла і жінка. Причиною смерті став септичний шок. У жінки залишилися чоловік та донька.

За словами адвокатки, під час госпіталізації померла написала рідним і друзям, що, за інформацією, яку їй надали лікарі, вони зайняли вичікувальну позицію.

«[Лікарі] утримуються від спорожнення порожнини матки до смерті плоду, що пов'язано з чинними нормами, які обмежують можливості проведення легального аборту», — зазначила адвокатка Йоланта Будзовська.

Родина померлої звернулася до правоохоронців через можливу медичну помилку, справою займається прокуратура в Катовіце.

Будзовська у коментарі TVN24 зазначила, що, схоже, саме рішення про незаконність абортів через дефект плоду вплинуло на дії лікарів. За її словами, медики частіше переживають через можливу кримінальну відповідальність, а не про безпеку пацієнток.


Заборона абортів

22 жовтня 2020 року Конституційний суд Польщі ухвалив рішення, яким постановив, що переривання вагітності через дефекти плоду є незаконним. 98% абортів у Польщі відбуваються саме через цю причину. Згідно з постановою, аборти дозволені тільки в разі зґвалтування та інцесту, а також коли життя або здоров'я матері під загрозою.

На початку листопада після масових протестів проти такого рішення в уряді відклали його запровадження для дискусії. Опозиції у парламенті та протестувальникам пропонували переговори, щоб спільно знайти найкращий вихід із ситуації. Але 27 січня 2021-го рішення суду набуло чинності.


Також адвокатка вважає, що лікарі могли передбачити погіршення стану здоров'я вагітної та зробити аборт, але через страх не наважилися на це. Натомість директор лікарні Марцін Леснєвський каже, що лікарі та медсестри «зробили усе можливе», щоб врятувати пацієнтку та дитину, а у закладі працюють досвідчені лікарі, які не бояться ухвалювати рішення. Також він попросив утриматися від швидких висновків.

Протест у Варшаві у пам'ять загиблої 30-річної жінки, Варшава, 1 листопада 2021 рокуAP Photo / Czarek Sokolowski

Розголос смерті жінки призвів до протестів у Пщині, Познані, Кракові, Лодзі, Щецині та перед резиденцією Конституційного суду у Варшаві ввечері 1 листопада. Люди запалювали свічки у пам'ять про загиблу жінку.

«На жаль, майже у річницю рішення ми дожили до того, що всі боялися. Кожна з нас могла бути цією жінкою», — сказала учасниця протесту в Познані. Активісти вважають загибель 30-річної вагітною першою смертю через заборону абортів.

Протестувальники також тримали плакати з написами «Права жінок — права людей», «Жіноче пекло», «Її серце теж билося», «Аборт означає життя» тощо.