Конституційний суд Польщі фактично підтримав консервативну партію країни, визнавши незаконними аборти, якщо у жінки є порушення у розвитку плоду, що загрожують його життю.

Про це повідомляє Onet.

З поданням до КС звернулися 119 депутатів, які виступають проти абортів, зокрема з владної політсили «Право і справедливість».

Суд зазначив, що Конституція гарантує кожній людині право на життя, навіть коли вона ще не народилася.

«Воно (це право — ред.) недоторканне, а його повага і захист є обов’язком органів державної влади», — йдеться у рішенні.

Більшість суддів вирішила, що обмежити конституційні права можна тільки законом і лише у випадку, якщо ці обмеження необхідні для забезпечення безпеки, громадського порядку або захисту навколишнього середовища, здоров’я, моральності чи прав і свобод інших людей.

Автори подання заперечували положення закону, яке дозволяло аборт, якщо тести та медичні показники свідчать про ризик важкого та невідворотного ураження плоду або невиліковної, небезпечної для життя хвороби.

Важливо уточнити, що заборона не стосується приватних лікарень.

Чергова перемога консерваторів

Польське законодавство щодо абортів і так є одним з найсуворіших в Європі (не слід забувати, що це одна з найрелігійніших країн континенту), але місцевим консерваторам мало й цього, вони домагаються повної заборони абортів.

Відповідний законопроєкт владна коаліція декілька разів відкликала з розгляду парламенту через протести. Він забороняв саме цю норму, яку розглядав Конституційний суд. Річ у тім, що левова частка абортів у Польщі (98%) відбувається саме через ризик ураження плоду або його хвороби.

Тобто влада знайшла спосіб не ухвалювати закон, аби не дратувати населення, але таки заборонити цю норму, яка фактично унеможливлює аборти в країні. Залишається два варіанти (зґвалтування та загроза життю або здоров'ю матері), але їх майже не використовують.

(Не) залежні суди Польщі

Польське суспільство має причини не довіряти судовій системі країни, саме її «реформування» нинішньою владою дає виконавчій гілці суттєвий вплив на суди. Через цю реформу офіційна Варшава отримує жорстку критику від Євросоюзу, бо нові правила порушують європейське право і ставлять під сумнів незалежність судової гілки влади.

Через цей конфлікт навіть з'явились розмови про можливий вихід Польщі з Євросоюзу.

Поділитись: