У Раді повідомили, як податкова перевірятиме ФОПи
Голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев повідомив, що податкова буде перевіряти роботу фізичних осіб—підприємців. Зокрема, там шукатимуть тих, хто «маскує» ФОПом трудові відносини.
Про це Гетманцев повідомив в інтерв'ю «Ліга.Фінанси».
«Звичайно, прийде час, коли цим питанням зацікавиться податкова на рівні адміністрування. Але міняти податкове законодавство якимось чином, мені здається, нема сенсу», — повідомив Гетманцев, коментуючи масове використання системи ФОП в ІТ-сфері, де таким чином працівники взаємодіють зі своїми фактичними роботодавцями як підприємці з підприємствами.
Крім цього, голова податкового комітету Верховної Ради назвав ключові ознаки того, що ФОП — «замаскований» працівник.
«Якщо ви як ФОП ведете діяльність з одним контрагентом і ваша діяльність є специфічною — регулярною, такою, що повторюється, на ризик вашого контрагента — то, напевно, за своєю правовою природою це договір не цивільно-правовий, а трудовий», — додав Гетманцев.
Він зазначив, що наразі податкова вже здійснює подібні перевірки та має певні успіхи у виявленні «несправжніх» ФОПів. Однак частина виявлених замаскованих під ФОП трудових відносин податківцями розслідувалися неуспішно.
Також Гетманцев виступив проти запровадження окремої групи ФОП для ІТ-компаній. Цю ідею підтримують в уряді.
Зазначимо, що ставка податку на доходи фізичних осіб в Україні складає 18%. Крім цього, із зарплати вираховують 1,5% військового збору, а роботодавець зобов'язаний платити ще 22% єдиного соціального внеску з фонду заробітної плати працівника до Пенсійного фонду.
Таким чином, з кожної 1000 грн ставки, роботодавець платить 1220 гривень зарплати та податків, а працівник отримує 805 гривень.
Через високу ставку ЄСВ багато роботодавців оформлюють свої відносини з працівниками як з ФОПами. Тоді всі податкові зобов'язання падають на працівників (5% від доходу та 22% ЄСВ з мінімальної зарплати), а сам такий роботодавець не має жодних зобов'язань перед бюджетом.