У Швеції вбачають ризики для безпеки, якщо Фінляндія окремо вступить до НАТО
Прем'єр—міністр Швеції Ульф Крістерссон заявив, що Швеція та Фінляндія мають одночасно приєднатися до НАТО зі стратегічних міркувань.
Про це пише шведський суспільний мовник STV з посиланням на Financial Times.
За його словами, якщо Фінляндія вступить до НАТО раніше за Швецію, це негативно відобразиться на регіональній безпеці.
«Я думаю, що це було б погано для Швеції, погано для нашого регіону, погано для НАТО і погано для здатності Швеції разом із Фінляндією забезпечувати безпеку під час війни в нашій безпосередній близькості», — пояснив Крістерссон.
Крістерссон застерігає, що якщо Туреччина не ратифікує заявку Швеції до Вільнюського саміту НАТО, запланованого на 11-12 липня цього року, це матиме наслідки.
«Дуже близьку військову співпрацю між Швецією та Фінляндією, яку ми вели до вступу до НАТО, буде вкрай ускладнено, якщо нас буде розділено членством», — додав він.
Шлях Фінляндії та Швеції до НАТО
У травні 2022 року, після повномасштабного вторгнення росії в Україну, Фінляндія та Швеція офіційно подали заявки на вступ до НАТО.
А втім, Туреччина заблокувала обробку запитів Фінляндії та Швеції про приєднання. Президент Реджеп Ердоган звинуватив ці країни в підтримці членів «Робітничої партії Курдистану» (РПК) та «Загонів народної оборони» (YPG), які Анкара визнає терористичними.
Згодом Фінляндія та Швеція погодили з Туреччиною тристоронній меморандум. Він передбачає, що країни мають оперативно й ретельно розглядати запити про екстрадицію підозрюваних у тероризмі, розслідувати й забороняти будь-яке фінансування та діяльність цих організацій, боротися з дезінформацією тощо.
Зокрема, у грудні Швеція видала Туреччині члена курдської партії, якого Анкара звинувачує в тероризмі. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг зазначив, що Фінляндія та Швеція вже виконали свою частину домовленостей із Туреччиною.
Проте переговори Швеції та Фінляндії з Туреччиною щодо вступу до НАТО ускладнилися в січні, коли лідер данської ультраправої партії Stram Kurs («Жорстка лінія») отримав дозвіл спалити Коран біля турецького посольства у Стокгольмі.
Анкара призупинила тристоронні переговори про ратифікацію заявок на членство в Альянсі, заявивши, що говорити «безглуздо». Але Швеція все одно сподівається, що зможе приєднатися до НАТО вже цього літа.
Ердоган заявив, що Анкара може ратифікувати заявку Фінляндії на вступ до НАТО раніше, ніж заявку Швеції. Однак у Фінляндії заявили, що дотримуються свого плану вступу до НАТО одночасно зі Швецією та сподіваються зробити це не пізніше від липня 2023 року.