У Швеції заявили, що їхній процес вступу до НАТО призупинився. Фінляндія каже про продовження переговорів
Міністр закордонних справ Швеції Тобіас Більстрем заявив, що процес вступу його країни до НАТО тимчасово призупинився через негативну реакцію Туреччини на спалення Корану в Стокгольмі. Водночас глава фінського МЗС Пекка Гаавісто переконаний, що Фінляндія та Швеція продовжать спільний шлях до членства в Альянсі.
Свою заяву Більстрем зробив в інтерв'ю шведському таблоїду Expressen, а Гаавісто — в інтерв'ю фінському телерадіомовнику Yle.
Шведський міністр сказав, що «події останніх тижнів призвели до того, що процес тимчасово призупинився». Після спалення Корану біля турецького посольства в Стокгольмі Анкара призупинила тристоронні переговори зі Швецією та Фінляндією про ратифікацію їхніх заявок на членство в НАТО, заявивши, що говорити «безглуздо».
Водночас Більстрем наголосив, що процес вступу до НАТО не зупинився повністю, і шведський уряд продовжуватиме виконувати меморандум, який існує між Швецією, Фінляндією та Туреччиною. Стокгольм, за його словами, дуже близький до виконання всіх пунктів, що містяться в угоді.
Уряд сподівається, що Швеція зможе приєднатися до НАТО вже цього літа, «але вирішувати, коли ратифікувати [угоду], має Туреччина», зазначив Більстрем.
Що кажуть у Фінляндії?
Фінський глава МЗС Гаавісто заявив, що, на його думку, дорога до НАТО не закрита ні для Фінляндії, ні для Швеції. Країни продовжать спільний шлях до членства в Альянсі, наголосив він.
Коментуючи припинення тристоронніх переговорів між Фінляндією, Швецією та Туреччиною після спалення Корану, Гаавісто зазначив: «Звичайно, потрібно оцінити, чи сталося щось, що в довгостроковій перспективі перешкоджатиме прогресу шведського проєкту».
Очільник МЗС Фінляндії не виключив: його країна може розглянути можливість, що Туреччина не ратифікує членство Швеції в НАТО, і країнам доведеться вступати до Альянсу в різний час. Але він підкреслив, що не слід обговорювати питання щодо вступу Фінляндії до НАТО окремо від Швеції.
Трохи контексту
У травні Фінляндія та Швеція офіційно подали заявки на вступ до НАТО. Ці держави зможуть приєднатися до блоку, коли всі члени ратифікують протоколи про вступ. На сьогодні з 30 країн НАТО членство Швеції та Фінляндії в Альянсі поки що не ратифікували лише Туреччина та Угорщина.
Анкара заблокувала процес вступу, зажадавши від скандинавських країн оголосити терористичними курдські організації та видати людей, яких звинувачує в тероризмі, а також скасувати заборони на постачання зброї Туреччині.
Згодом Фінляндія та Швеція погодили з Туреччиною тристоронній меморандум. Він передбачає, що країни мають оперативно та ретельно розглядати запити про екстрадицію підозрюваних у тероризмі, розслідувати й забороняти будь-яке фінансування та діяльність цих організацій, боротися з дезінформацією тощо.
Зокрема, у грудні Швеція видала Туреччині члена курдської партії, якого Анкара звинувачує в тероризмі. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг зазначив, що Фінляндія та Швеція вже виконали свою частину домовленостей із Туреччиною.
А втім, не всі запити Туреччини шведи виконали. Наприклад, шведський суд заблокував видачу журналіста, якого Анкара звинувачує в участі у спробі скинути Реджепа Таїпа Ердогана з посади президента.