У Швеції ведмедиці довше опікуються потомством через закон про полювання — дослідження
ВШвеції самки бурого ведмедя через мисливців стали опікуватися потомством нарік довше, ніж звичайно. Така зміна репродуктивної тактики пов'язана ззаконодавчою забороною полювання насімейні групи— самок таведмежат.
У Швеції самки бурого ведмедя через мисливців стали опікуватися потомством на рік довше, ніж звичайно. Така зміна репродуктивної тактики пов'язана з законодавчою забороною полювання на сімейні групи — самок та ведмежат.
Про це йдеться в дослідженні, опублікованому в Nature.
Міжнародна група вчених проаналізувала дані про виживання і розмноженні бурих ведмедів у Швеції, зібрані майже за 30 років. Автори виявили, що до 1995 року тривалість турботи про потомство у ведмедиць становила півтора року.
За наступні десять років, в семи відсотках випадків ведмедиці дбали про дитинчат вже два з половиною роки. Тривалий догляд за ведмежатами в наступні десять років, до 2015 року, зустрічався в 36,3 відсотка виводків.
Таку ситуацію вчені пов'язують з тим, що в 1993 році популяція бурих ведмедів у Швеції сягнула понад 700 особин і на них відкрили полювання. Міністерство охорони навколишнього середовища Швеції розраховувало, що помірне полювання дозволить популяції бурих ведмедів збільшувати свою чисельність, але повільно.
Однак, прогнози не виправдалися, оскільки тварини змогли пристосуватися до умов, в яких імовірність виживання ведмедиці та її дитинчат залежить від часу, який вони проводять разом. Отже за 15 років популяція ведмедів збільшилася в п’ять разів.
Залишаючись поруч з матір'ю додатковий рік, ведмежата також отримують захист від інших дорослих ведмедів. Більш висока виживаність дитинчат компенсує ті сезони розмноження, в які самка не брала участь через триваліший догляд за ведмежатами.
Ця робота показує, що репродуктивна тактика може змінюватися в залежності від впливу людини. Полювання, у цьому разі, привело до уповільнення життєвого циклу і зміни статевого та вікового складу популяції, збільшивши кількість дорослих самок.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Патруль на Дніпрі: як рибохорона полює на браконьєрів