У Сімферополі відпустили затриманих напередодні кримських татар, які хотіли дізнатися, де їхні родичі
У Сімферополі російські силовики відпустили близько 40 людей, яких вони затримали напередодні біля будівлі так званого управління ФСБ в окупованому Криму. Ті хотіли дізнатися про долю своїх родичів і кримських татар, яких викрали напередодні.
Про звільнення повідомляє правозахисна організація «Кримська солідарність».
Там з інтервалом у кілька годин зазначили, що відпустили людей як із так званого відділу поліції №1, так і з №3 у Сімферополі.
Про затримання правозахисники заявили 4 вересня. За даними правозахисниці Луфтіє Зудієвої, серед затриманих були жінки й люди похилого віку. Працівники ФСБ й «поліція Криму» застосовували силу під час затримання, зокрема вдарили одного із затриманого по нирках.
Правозахисники назвали це одним із найбільш масових затримань в окупованому Криму.
За словами уповноваженої Верховної Ради з прав людини Людмили Денисової, затриманих було більше як 50, вони були учасниками акції протесту проти обшуків і затримання п'ятьох кримських татар, які сталися 3-4 вересня.
Омбудсменка наголошує, що проти затриманих застосували грубу силу, їх побили і допитали у відділеннях «поліції» без доступу адвокатів.
У відповідь на затримання кримських татар на окупованому РФ півострові біля будівлі посольства РФ в Києві 5 вересня відбулася акція підтримки.
Що сталося?
3 і 4 вересня російські силовики в окупованому Криму обшукали будинки й арештували п'ятьох кримських татар: Ельдара Одаманова, Азіза Ахтемова, Асана Ахметова, Шевкета Усеїнова, а також Нарімана Джеляла — заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу.
МЗС України висловило протест проти дій російської окупаційної влади. Дипломати вимагають звільнити п'ятьох затриманих кримських татар, а також інших незаконно утримуваних громадян України.
Українська прокуратура Криму відкрила кримінальні справи через обшуки та затримання Джеляла. Кримінальну справу відкрили за ч. 2 ст. 162 (порушення недоторканності житла) та ч. 2 ст. 146 Кримінального кодексу України (незаконне позбавлення волі). Санкція статті передбачає позбавлення волі до п’яти років.
Українська влада пов'язує останні репресії проти кримських татар у Криму з Кримською платформою — міжнародним майданчиком з обговорення шляхів деокупації Криму. Установчий саміт платформи відбувся в Києві 23 серпня і викликав різку реакцію з боку Москви.