У США вдруге в історії пересадили людині серце свині
У Медичному центрі Університету Меріленда, що в США, 58—річний пацієнт 20 вересня став другою людиною у світі, якому пересадили генетично модифіковане серце свині.
Про це йдеться в пресрелізі.
Там зазначено, що пацієнт Лоуренс Фосетт одужує та спілкується зі своїми близькими.
Чоловік мав останню стадію серцевої недостатності. Лікарі визнали його непридатним для традиційної трансплантації людського серця через наявне захворювання та ускладнення з внутрішньою кровотечею.
Ця трансплантація була єдиним доступним варіантом для Фосетта, якому загрожувала смерть від серцевої недостатності. Наразі він дихає самостійно, а його серце працює добре без допомоги допоміжних пристроїв.
«Моя єдина реальна надія, що залишилася, — це пересадити серце свині», — сказав Фосетт під час інтерв’ю зі своєї лікарняної палати за кілька днів до операції.
«Ми знову пропонуємо пацієнту, що помирає, шанс продовжити життя, і ми неймовірно вдячні пану Фосетту за його хоробрість і готовність допомогти розширити наші знання в цій галузі», — сказав Бартлі Гріффіт, доктор медичних наук, який виконав вже другу таку операцію.
Що робили із серцем свині?
Три гени, відповідальні за відторгнення органів свині в тілі людини, були «вибиті» у свині-донора. У Геном — це повний набір ДНК організму, включно з усіма його генамигеном вставили шість людських генів, відповідальних за імунне сприйняття серця свині. Один додатковий ген у свині було вилучено, щоб запобігти надмірному росту серцевої тканини свині.
Загалом було внесено 10 унікальних генетичних редагувань у геном донорської свині.
А яким був перший випадок?
Обидві історичні операції були проведені в Медичному центрі Університету Меріленда. Першу зробили в січні 2022 року Девіду Беннету. Тоді 57-річному пацієнту успішно пересадили генетично модифіковане серце свині. Така операція також була єдиними доступним варіантом для пацієнта.
Трансплантація органів тварин, відома як ксенотрансплантація, потенційно може врятувати тисячі життів, але несе в собі унікальний набір ризиків.
Окрім страху передати невідомий збудник від тварини до людини, ксенотрансплантація може спричинити небезпечну імунну відповідь. Ці реакції можуть викликати негайне відторгнення органу з потенційно смертельним результатом для пацієнта.