У столичному СІЗО засуджені досі сплять по черзі, кімнати без нормального освітлення та вентиляції — Офіс омбудсмана
Представники Офісу омбудсмана повторно відвідали Київський слідчий ізолятор і виявили низку порушень. Зокрема, брак спальних місць, належної медичної допомоги та справедливої оплати праці.
Про це повідомляє пресслужба Офісу омбудсмана.
Під час повторного візиту фахівці Офісу виявили у СІЗО низку порушень вимог національного законодавства та недотримання міжнародних рекомендацій і норм у сфері поводження із засудженими та людьми, взятими під варту.
Зокрема, більшість камер не забезпечені належним штучним освітленням, мають надмірну заґратованість вікон, їхні стіни вологі та вкриті грибком, бокси збірного відділення не опалюються. А через відсутність вентиляції та внаслідок куріння в камерах ув’язнені не мають можливості дихати свіжим повітрям.
Також працівники Офісу виявили, що в деяких в’язнів немає спальних місць, через що вони змушені спати по черзі або на підлозі камери. Це, мовляв, є грубим порушенням їхнього права на належне поводження та гідність.
А ще вони виявили численні факти безоплатної праці засуджених, які виконували ремонтні роботи та функції з господарського обслуговування СІЗО.
Окрім іншого, адміністрація слідчого ізолятору порушує вимоги закону, який передбачає роздільне тримання різних категорій ув’язнених, щоб уникнути конфліктів та заворушень.
Працівники СІЗО порушують права засуджених і щодо контактів із зовнішнім світом. Зокрема, людям, яких засудили до арешту, не надають можливості телефонувати рідним. А засуджені довічно не можуть цього робити у вихідні та святкові дні.
Під час моніторингового візиту фахівці встановили також порушення права ув’язнених на охорону здоров’я та медичну допомогу.
Офіс омбудсмана підготує звіт з указаними порушеннями до Міністерства юстиції та інших органів влади, у яких надасть рекомендації стосовно їх усунення.
Перша перевірка
У січні 2020 року Офіс омбудсмана разом із представниками громадської організації «Український центр запобігання катувань» виявили значні порушення в Київському слідчому ізоляторі. Зокрема, серед в’язнів були конфлікти, що могли призвести до тяжких наслідків, наприклад, до масових заворушень.
Більшість камер не мали належного штучного освітлення, вентиляції, питної води, їхні вікна були надмірно заґратовані, а стіни вкриті грибком.
У деяких камерах не було скла у вікнах, не працювало опалення. Через це ув'язненні закривали вікна ковдрами та спали у верхньому одязі. В Офісі омбудсмана тоді зазначили, що працівники СІЗО усунули ці порушення.
Тим часом в Україні з'являються платні камери
Перші платні камери з'явилися 8 травня в СІЗО Києва. Вартість розміщення там залежить від терміну, за який платять 2 тисячі грн за добу, 8 тисяч грн — за тиждень та 12 тисяч — за місяць. Згодом такі камери з'явилися і в інших містах, зокрема у Вінниці та Житомирі, Запоріжжі та Дніпрі, Миколаєві та Одесі.
А в липні Міністерство юстиції запустило нову послугу — подарункові сертифікати на користування послугами платних камер у СІЗО. Якщо людину, у якої буде такий сертифікат, візьмуть під варту, вона зможе потрапити до камери з поліпшеними умовами утримання.
У Мін'юсті кажуть, що за допомогою платних камер хочуть прибрати корупцію, коли за кращу камеру платили неофіційно. Тепер гроші надходять до бюджетного спецфонду.