У столиці Киргизстану ввели надзвичайний стан. Президент мотивував це насиллям на протестах
Президент Киргизстану Сооронбай Жеенбеков запровадив режим надзвичайного стану на території Бішкека. В указі зазначено, що таке рішення ухвалене «виключно в інтересах захисту життя та здоров’я громадян, їхньої безпеки, а також з метою швидкої стабілізації ситуації та відновлення громадського порядку в Бішкеку».
У пресслужбі президента додали, що режим запровадити через «ситуацію, яка пов’язана з насильством і загрозою життю і здоров’ю людей, що виникла унаслідок масових заворушень».
Надзвичайний стан діятиме на період з 20:00 9 жовтня до 08:00 21 жовтня.
Це означає, що в столиці можуть запровадити такі тимчасові обмеження прав і свобод громадян:
- комендантська година й особливий режим в’їзду-виїзду громадян;
- окремим громадянам можуть заборонити залишати на встановлений термін свій будинок (квартиру), або місце тимчасового проживання;
- до охорони громадського порядку, стратегічних об’єктів і об’єктів, що забезпечують життєдіяльність міста, залучать підрозділи силовиків; заборонять проведення видовищних, спортивних та інших масових заходів, а також страйків, зборів, мітингів, вуличних походів, демонстрацій і пікетів;
- можуть вводити контроль за засобами масової інформації, якщо їх можуть використовуватися для нагнітання обстановки в місті;
- можуть обмежувати рух транспортних засобів, проводити їх огляд, за винятком транспорту дипломатичних служб;
- можуть перевіряти документи в місцях масового скупчення громадян та запровадити низу інших обмежень.
Комендантом Бішкека, який має стежити за дотриманням режиму НС, призначили міністра внутрішніх справ Киргизтану Алмазбека Орозалієва.
Що сталося в Киргизстані?
4 жовтня у Киргизстані пройшли вибори до парламенту. За попередніми результатами, до парламенту проходять чотири партії з 16, які брали участь на виборах. Три з них називають приближеними до президента Сооронбая Жеенбекова. Подолати 7% бар'єр вдалося лише одній опозиційній партії.
Частина населення не погодилася з такими результатами, назвавши вибори незаконними через численні порушення: підкуп виборців, використання адмінресурсу тощо, та вийшли 5 жовтня на протести.
Протестувальники захоплювали адмінбудівлі, звільнили з СІЗО колишнього президента Алмазбека Атамбаєва, ексдепутата Садира Жапарова (саме його пропонують на пост прем'єра) та експрем’єра Сапіра Ісакова.
6 жовтня ЦВК анулювала результати виборів і тепер упродовж двох тижнів має призначити нові.