У Тайвані вважають, що Китай готується почати війну. Сі Цзіньпін закликав посилювати боєготовність військ
Міністр закордонних справ Тайваню Джозеф Ву заявив, що Китай, схоже, намагається підготуватися до початку війни проти його країни. Перед цим китайські війська імітували удари по «ключових цілях» на території Тайваню.
В інтерв'ю CNN глава МЗС Тайваню заявив, що «китайські лідери двічі подумають», перш ніж вирішать застосувати силу проти острівної країни.
Так, він підтвердив, що Тайвань має все необхідне для свого захисту, а країна посилювала військові тренування та працювала над збільшенням своїх спроможностей.
«Незалежно від того, 2025 чи 2027 рік, чи навіть пізніше, Тайваню просто потрібно підготуватися», — сказав він.
Міністр зауважив, що на ймовірну підготовку до війни вказують військові навчання Китаю, а також риторика Пекіна. Так, Тайвань засудив військові навчання й заявив, що твердо захищатиме свій суверенітет без ескалації конфлікту.
Глава МЗС Тайваню попросив світову спільноту закликати Пекін припинити погрожувати й готуватися до війни.
Джозеф Ву також заявив NBC News, що Китай не може диктувати, як міжнародні союзники Тайваню мають взаємодіяти з ним.
Американський інститут у Тайвані, який де-факто є посольством США, заявив, що уважно стежить за навчаннями Китаю та впевнений, що в регіоні є достатньо ресурсів і можливостей для забезпечення миру та стабільності.
Тим часом глава Китаю Сі Цзіньпін 12 квітня приїхав з інспекцією на військово-морський флот командування південного напрямку китайської армії. Державні ЗМІ Китаю зазначають, що він наголосив на зміцненні підготовки та боєготовності армії, а також на прискоренні трансформації для підвищення рівня модернізації збройних сил на всіх фронтах.
Що передувало?
8 квітня Китай розпочав триденні військові навчання з оточення Тайваню через кілька годин після повернення президентки Тайваню Цай Інвень зі США.
Триденні навчання Пекін назвав «серйозним попередженням», а збройні сили Китаю імітували удари по «ключових цілях» самоврядного острова. Міністерство оборони Тайваню зафіксувало низку китайських кораблів та винищувачів, які перетнули середню лінію Тайванської протоки — неофіційного кордону між сторонами. Частина літаків потрапила у зону протиповітряної оборони Тайваню.
11 квітня Міноборони Тайваню прозвітувало про 91 літак та 12 суден Китаю в районі навколо острова. Схоже, це новий рекорд: наприкінці грудня 2022-го влада Тайваню називала найбільшим зареєстрованим вторгненням той випадок, коли в район навколо острова увійшли 71 військовий літак та 7 кораблів Китаю.
Китай вважає територію Тайваню своєю частиною і останніми роками посилив свій дипломатичний, військовий та економічний тиск на самоврядний острів. Сам Сі Цзіньпін протягом останніх років неодноразово заявляв, що хоче «возз'єднання», якщо треба — силою. А от уряд Тайваню наголошував, що хоче миру, але в разі нападу захищатиме себе.
У листопаді 2022 року лідер Китаю Сі Цзіньпін оголосив про всебічне посилення військової підготовки своєї країни після серії «агресивних» навчань китайської армії на кордонах Тайваню.
У відповідь США та інші західні країни заявляють про підтримку Тайваню і прагнуть зміцнити його обороноздатність, засуджуючи агресивний авторитаризм Пекіна. Попри це США досі дотримуються так званої політики «одного Китаю», згідно з якою не встановлюють офіційні дипломатичні відносини з Тайванем.