Макрон після візиту до Китаю заявив, що Європа повинна зменшити залежність від США

Президент Франції Еммануель Макрон вважає, що Європа повинна зменшити свою залежність від Сполучених Штатів і уникнути втягнення в можливу конфронтацію через Тайвань.

Про це він розповів під час інтерв’ю у своєму літаку, повертаючись після візиту до Китаю, пише Politico.

Макрон заявив, що «великий ризик», з яким стикається Європа, полягає в тому, що вона «потрапляє в кризу, яка не є нашою, що заважає їй побудувати свою стратегічну автономію».

«Питання, на яке європейці мають відповісти: чи в наших інтересах прискорити [кризу] на Тайвані? Ні. Найгірше було б думати, що ми, європейці, повинні стати послідовниками цієї теми та взяти приклад із порядку денного США та надмірної реакції Китаю», — сказав він.

Politico зазначає, що Макрон наголосив на своїй улюбленій теорії про «стратегічну автономію» для Європи, ймовірно, на чолі з Францією, яка може стати«третьою наддержавою».

Лідер Китаю Сі Цзіньпін і Комуністична партія Китаю підтримують концепцію «стратегічної автономії» Макрона, а китайські чиновники постійно посилаються на неї у відносинах з європейськими країнами, додає Politico.

Видання також зауважує, що через кілька годин після того, як літак Макрона вилетів з Китаю та повернувся до Франції, Пекін розпочав масштабні військові навчання навколо Тайваню.

Відносини між Китаєм і Тайванем

Китай вважає територію Тайваню своєю частиною. Останніми роками Китай посилив свій дипломатичний, військовий та економічний тиск на самоврядний острів.

Сам Сі Цзіньпін протягом останніх років неодноразово заявляв, що хоче «возз'єднання», якщо треба — силою. А от уряд Тайваню наголошував, що хоче миру, але в разі нападу захищатиме себе.

У листопаді 2022 року лідер Китаю Сі Цзіньпін оголосив про всебічне посилення військової підготовки своєї країни після серії «агресивних» навчань китайської армії на кордонах Тайваню. Тайбей вважає цілком реальною загрозу вторгнення китайської армії.

У відповідь США та інші західні країни заявляють про підтримку Тайваню і прагнуть зміцнити його обороноздатність, засуджуючи агресивний авторитаризм Пекіна. Водночас США досі дотримуються так званої політики «одного Китаю», згідно з якою не встановлюють офіційні дипломатичні відносини з Тайванем.

Китай не вперше за останні місяці проводить військові навчання. Наприклад, на початку січня Пекін тренував наземні удари та штурм із моря. А наприкінці грудня 2022-го 71 військовий літак та 7 кораблів Китаю увійшли в зону протиповітряної оборони Тайваню — влада острова називала такі дії найбільшим зареєстрованим вторгненням.