У Тбілісі тисячі людей вимагають звільнення Саакашвілі. Його посадили у в’язницю після прибуття до Грузії перед виборами
У центрі Тбілісі 14 жовтня розпочався протестний мітинг, учасники якого вимагають звільнення третього президента Грузії, громадянина України Міхеіла Саакашвілі. Його посадили у в’язницю 1 жовтня, коли він прибув до Грузії перед муніципальними виборами.
Про це повідомляють JAM-News і «Новости Грузия».
За оцінками журналістів, у центрі грузинської столиці зібралися від 10 до 50 тисяч людей. Частина з них приїхала з регіонів. Мітинг організувала опозиційна партія «Єдиний національний рух», пов’язана із Саакашвілі, але акцію підтримали й інші політики та громадські діячі.
Як повідомляє JAM-News, учасникам протестної ходи намагалися завадити активісти владної партії «Грузинська мрія». За свідченнями протестувальників, серед провладних активістів були представники державних структур і місцевих органів влади.
Учасники маршу здійснили ходу від площі Республіки до площі Свободи, через що був перекритий центральний проспект Руставелі. Директор опозиційного телеканалу «Мтаварі» Ніка Гварамія розпочав протест із зачитування звернення Саакашвілі.
«Я в Грузії й твердо вирішив залишитися тут, щоб зробити свій вклад у перемогу над режимом. Нам залишилося зробити останній крок і режим Іванішвілі — цей "Карфаген" брехні, зла та утисків — буде обов’язково зруйнований. Темряву змінить світло, добро переможе зло», — йшлося у зверненні.
Після цього опозиційні політики, передусім від «Єдиного національного руху», почали виступати на площі із закликами звільнити Саакашвілі. Про сутички під час акції не повідомлялося, як і про реакцію на неї влади.
Ув'язнення Саакашвілі
Міхеіла Саакашвілі затримали 1 жовтня після його прибуття на батьківщину. Перед початком муніципальних виборів у Грузії він заявив, що 2 жовтня (у день голосування) буде вирішуватися доля країни, тож він «не може спостерігати за процесом збоку». Проте у Грузії Саакашвілі заочно засуджений, тож експрезидента одразу заарештували й перевели до пенітенціарної установи.
У 2018 році Саакашвілі заочно засудили до трьох років ув'язнення у справі про перевищення повноважень під час помилування засуджених за вбивство бізнесмена Сандро Гиргвліані та до 6 років ув'язнення у справі про побиття у 2005 році депутата парламенту Валерія Гелашвілі.
Також Саакашвілі звинувачують у розтраті бюджетних коштів, а після повернення грузинська влада заявила, що він нібито зі своїми соратниками «планували вбивство опозиціонерів, щоб спровокувати заворушення і звинуватити владу». Формально підозр у зв'язку з цим фактом Саакашвілі не оголошували.
У травні 2019 року новообраний президент Володимир Зеленський повернув Саакашвілі українське громадянство, яке перед тим у нього забрав Петро Порошенко. А у 2020 році Саакашвілі став главою Виконавчого комітету реформ при президенті України.
Раніше Зеленський повідомив, що докладе зусиль для повернення громадянина України Міхеіла Саакашвілі. Водночас віцепрем'єрка Грузії Тея Цулукіані заявила, що підстав для видання колишнього грузинського президента Україні немає.