Дав і взяв: чому Порошенко позбавив громадянства Саакашвілі
«Добрий друг України, якого я знаю вже 25 років», — так 30 травня 2015 року Петро Порошенко представляв співробітникам Одеської обласної державної адміністрації Міхеіла Саакашвілі. За кілька годин до цього президент надав йому громадянство, «як особі, що становить державний інтерес для України»
«Добрий друг України, якого я знаю вже 25 років», — так 30 травня 2015 року Петро Порошенко представляв співробітникам Одеської обласної державної адміністрації Міхеіла Саакашвілі. За кілька годин до цього президент надав йому громадянство, «як особі, що становить державний інтерес для України».
Учора, 26 липня, Петро Порошенко припинив громадянство Саакашвілі. Жодних заяв з цього приводу ні президент, ні співробітники адміністрації не робили. Відповідний указ не оприлюднено.
З офіційної інформації — лише повідомлення Державної міграційної служби: громадянство Саакашвілі припинили тому, що він подав неправдиву інформацію.
Указав, що на момент подачі документів не перебуває під слідством в Україні або будь-якій іншій країні. Тоді як насправді був заочно арештований у Грузії. Щоправда, два роки тому цей факт не завадив Порошенкові надати Саакашвілі громадянство.
Щоб зрозуміти, чому так сталося, Громадське прослідкувало еволюцію стосунків політиків.
Як робити революцію
У книжці «Народження сили. Уроки Грузії для України» Міхеіл Саакашвілі розповідає, що знайомий з Порошенком із студенської лави. Разом вони студіювали в Київському університеті ім. Шевченка на факультеті міжнародних відносин.
Уже будучи політиками вони зустрілися у столиці напередодні Помаранчевої революції. У листопаді 2003 року, після грузинської Революції троянд, Саакашвілі приїхав відпочити до Києва і відвідав штаб Віктора Ющенко, на той момент кандидата у президенти від опозиції.
Як пише Саакашвілі, він почав давати поради, як робити революцію. Проте Ющенко поставився до його слів скептично, мовляв, Україна — не Грузія.
«Але була там (на нараді – ред.) людина, яку я знав зі студенської лави – Порошенко. Він зацікавився саме цими моїми словами. І після зборів попросив розповісти, як, власне, робити революцію. Приготував ручку та папір. Я почав перераховувати: знадобляться намети, рок-гурти, теплий одяг, якийсь бренд потрібно придумати. Він це все занотовував», — згадує Саакашвілі.
Екс-президент Грузії підтримував Помаранчеву революцію та виступав зі сцени Майдану. Так само, як і під час Революції гідності. А восени 2014-го переїхав до України. На той час він уже був заочно засуджений у Грузії.
Колишній лідер української оппозиції Віктор Ющенко (в центрі) та колишній президент Грузії Міхеіл Саакашвілі (праворуч) разом зустріли новий 2005 «рік півня» на Майдані у Києві, у розпал Помаранчевої революції Фото: EPA/ZURAB KURTSIKIDZE
У грудні 2013 року Саакашвілі також виступав із майданівської сцени під час Революції гідності Фото: EPA/SERGEY DOLZHENKO
Українська політична кар’єра
Спочатку став радником президента та очолив дорадчу міжнародну раду реформ. За півроку Порошенко призначив його головою Одеської ОДА. Обидва політики неодноразово підкреслювали, що це було ідеєю саме Порошенка, утім, вона сподобалася Саакашвілі, тож він погодився.
Новопризначений голова Одеської ОДА Михаїл Саакашвілі разом з українським президентом поспілкувалися з жителями Одеси після офіційного призначення Саакашвілі на цю посаду Фото: Микола Лазаренко/POOL/УНІАН
Переїхавши до Одеси, Міхеіл Саакашвілі почав критикувати прем’єр-міністра Арсенія Яценюка та конфліктувати з соратниками голови уряду по партії «Народний фронт». Найгучніша сутичка сталася з міністром внутрішніх справ Аваковим під час засідання Національної ради реформ.
Відтак конфлікт між командами президента та прем’єра стрімко набрав обертів, хоча спершу планувалося, що під час засідання Порошенко та Яценюк зроблять спільну заяву про єдність влади в Україні.
Роботу Яценюка Саакашвілі критикував не лише на нарадах в Києві, але й на антикорупційних форумах, які проводив майже в усіх обласних центрах. Саакашвілі назвав українське турне “Рухом за очищення”. На численні питання журналістів, чи хоче він бути наступником Яценюка, відповідав «ні». Але кілька разів усе ж обмовився, що в разі чого готовий очолити уряд.
Після сварки з Яценюком Саакашвілі вирушив у турне по Україні, яке назвав «Рухом за очищення» (на фото - виступ у Запоріжжі у березні 2016 року) Фото: Олександр Прилепа/УНІАН
Критика президента
23 лютого 2015 року в Івано-Франківську під час одного з форумів депутат місцевої ради від партії УКРОП запропонував оголосити головним корупціонером України Петра Порошенка. Учасники форуму підтримали таку пропозицію. Саакашвілі під час голосування мовчки стояв на сцені.
В Адміністрації президента згадують, що після того, як Порошенко побачив відеозапис, викликав до себе Саакашвілі. Розмова тривала довго. Відтак голова Одеської ОДА скасував заплановані антикорупційні форуми та повернувся на роботу до Одеси.
За місяць Арсеній Яценюк добровільно подав у відставку. Наступним прем’єром за пропозицією президента парламент затвердив Володимира Гройсмана. Після цього Саакашвілі почав критикувати не лише уряд, а й особисто президента.
Наприкінці травня 2016 The Gurdian процитувало Саакашвілі: «Довгий час Порошенко був дуже гнучким. Якщо ви реформатор, говорить з вами відповідним чином. Якщо ж ви представник старого мислення, обіцяє знайти спосіб співпрацювати і з вами. Тепер він затвердив уряд, у якого відсутнє бачення реформ».
Програш у Грузії
Наступного дня співробітники генеральної прокуратури та СБУ провели обшуки у приміщенні Одеської ОДА та благодійного фонду Саакашвілі «На благо Одеси». У відповідь Саакашвілі заявив, що вважає дії силовиків політично мотивованими. Нібито таким чином мститься друг президента Ігор Кононенко, якого голова Одеської ОДА звинувачував у причетності до схем реалізації продукції Одеського припортового заводу.
Цього разу Порошенко особисто з Саакашвілі не зустрічався і направив до Одеси першого заступника АП Віталія Ковальчука. Після його повернення до Києва, Саакашвілі припинив медійну активність та сконцентрувався на підготовці до парламентських виборів у Грузії, що відбулися 7 жовтня 2016 року.
Згідно з результатами, партія Саакашвілі «Єдиний національний рух» отримала 27% голосів і програла команді мільярдера Бідзини Іванішвілі з «Грузинської мрії». Соратники екс-президента Грузії знову перейшли в опозицію.
У день виборів у Грузії до Одеси завітав Петро Порошенко. Разом з Саакашвілі відвідав будівництво траси Одеса-Рені, фінансування якої майже рік добивався очільник Одеської ОДА. Потім у невеликому винограднику президент підписав зміни до закону про ліцензування малих виробників винограду — на ухваленні документу також наполягав Саакашвілі. А після того разом пообідали.
Пізніше Саакашвілі розповідав, що під час зустрічі Порошенко запропонував очолити президентську партію «Солідарність», та він відмовився. Президент ці слова не коментував. Водночас його оточення цю інформацію спростовувало.
Порошенко підписав зміни до закону про ліцензування малих виробників винограду, на яких наполягав Саакашвілі Фото: Микола Лазаренко/POOL/УНІАН
Відставка та новий рух
Через місяць Саакашвілі подав у відставку з посади голови Одеського ОДА, звинувативши президента в корупції.
«Яка різниця українцям, хто до них ставитиметься байдуже — Порошенко чи Янукович? Яка різниця, хто грабуватиме Єнакієвський (Юрій Іванющенко – екс-нардеп від Партії регіонів, друг Віктора Януковича — ред.), чи Кононенко (перший заступник голови фракції БПП)… Як грабували, так і грабують уже за нової влади», — сказав тоді Саакашвілі.
Наприкінці листопада минулого року він повідомив, що працює над створенням власної партії «Рух нових сил» і анонсував нове всеукраїнське турне з вимогою проведення дострокових парламентських виборів.
Про свої плани політик розповів під час старту турне на Європейській площі у Києві. Під гаслом «Остання зима цієї ради» він пообіцяв, що до кінця лютого виведе на мітинг під парламент 1 мільйон людей і змусить президента оголосити дострокові вибори.
Паралельно почав шукати союзників. Зустрічався з головою партії «Батьківщина» Юлією Тимошенко, мером Львова Андрієм Садовим, який очолює партію «Самопоміч», екс-головою СБУ Валентином Наливайченком, що зареєстрував партію «Справедливість», співкерівниками партії «Демократичний альянс» Василем Гацьком і Вікторією Пташник тощо.
Обіцянку вивести на вулиці мільйон українців Саакашвілі не виконав. Зимою він припинив турне і з'являвся у медіа в першу чергу, як ведучий авторської програми на телеканалі ZIK.
10 березня Генеральна прокуратура повідомила про підозру Теймуразу Нішніанідзе — колишньому голові благодійного фонду Саакашвілі. Його звинуватили у «відмиванні» 4 мільйонів гривень під час роботи на посаді консула Грузії в Україні у 2008 — 2013 роках. Однак за місяць Печерський суд Києва відмовив прокуратурі в арешті Нішніанідзе та випустив під заставу у 800 тисяч гривень.
Тим часом політична активність Саакашвілі звелася нанівець. Щоправда, 14 червня в ефірі його програми прозвучала пісня «Шоколадна дупа» у виконанні учасниці АТО, головним героєм пісні був Порошенко. За інформацією видання «Українська Правда», це образило президента.
В кінці червня Саакашвілі закрив свою передачу через брак коштів на її продакшн.
Відкритий з'їзд партії «Рух нових сил» біля будівлі Міністерства юстиції у Києві Фото: EPA/SERGEY DOLZHENKO
Жертва дипломатії
У середині липня Петро Порошенко відвідав Грузію. Це був перший державний візит президента України з 2008 року, відколи Віктор Ющенко літав до Тбілісі підтримувати Саакашвілі під час російського вторгнення.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україна та Грузія: дружба чи прихильність на відстані?
Аналітики відзначали, що візит президента до Грузії став можливий після того, як Саакашвілі перестав обіймати будь-які посади в Україні та оголосив, що перебуває в опозиції до Петра Порошенка.
У Грузії президент підписав декларацію про стратегічне партнерство, домовився про проведення спільного бізнес-форуму. Не обійшлось і без теми Саакашвілі. Порошенко повідомив, що влада Грузії не зверталася до України з вимогою екстрадиції колишнього президента. Але міністр юстиції Тея Цулукіані пояснила, що Грузія зверталася до України по екстрадицію Саакашвілі двічі та обидва рази отримала відмову.
Відтак в інтерв’ю грузинському «громадському мовленню» Порошенко повідомив, що перевірив інформацію і з’ясував, що Україна справді відмовила Грузії в екстрадиції Саакашвілі та запросила додаткові документи. У той же час грузинське видання Kviris palitra процитувало Порошенка: «Український уряд має один з основних принципів: буде це Саакашвілі або хтось інший, неважливо. Головне мати відповідні докази та аргументацію. Ми абсолютно готові до юридичної співпраці, якщо кримінальна справа дійсно зафіксована».
У неофіційних розмовах співробітники Адміністрації президента пов'язують учорашній указ президента про позбавлення Саакашвілі громадянства з візитом до Грузії. Мовляв, Саакашвілі принесли в жертву поглибленню україно-грузинських відносин. Проте більше подробиць навіть неофіційно не повідомляють.
У липні цього року Порошенко виконав перший державний візит президента України у Грузию з 2008 року Фото: Михайло Марків/POOL/УНІАН
Сам Саакашвілі вже заявив, що планує повернутися в Україну та відстоювати право на громадянство, оскільки жодного іншого паспорта, окрім українського, у нього немає.
«Мене змушують отримати статус біженця. Цього не буде. Я не планую ніде лишатися та отримувати ніякий статус. Я буду домагатися законного права повернутися в Україну, і я повернусь, — сказав Саакашвілі. Після чого звернувся до Порошенка. – Сьогодні ви, Петре Олексійовичу, переступили межу. Сьогодні вся країна зрозуміла, яка ціна вашим обіцянкам жити по-новому. Тепер, напевне, у вас, як і у вашого попередника, з’явиться бажання утримати владу будь-якою ціною. Що ж, можете спробувати. Тільки пам’ятайте, у Росії на вас не чекають».
Петро Порошенко досі не прокоментував ані свій указ про припинення громадянства Саакашвілі, ані заяву колишнього президента Грузії.
«На даний момент ми більш за все переживаємо, що коли Саакашвілі повертатиметься, у нього можуть вилучити паспорт і одразу заарештувати. Ми не знаємо, на скільки далеко зайде влада, але ми готові до всього», — розповів Павло Богомазов, адвокат Міхеіла Саакашвілі.
Аналітик та юрист з прав людини центру CEDOS Андрій Солодько вважає, що Саакашвілі може оскаржити указ президента, зокрема у Європейському суді з прав людини, але розгляд навіть за скороченою процедурою може тривати щонайменше два роки. Саме стільки часу залишилось до чергових парламентських виборів в Україні.
Підписуйтесь на наш канал в Telegram
- Поділитися: